12 Ноември, 2019
0.0289

ЗНМ реагира до Берзата: Недозволиво е да се етикетира медиум

Објавено во: Економија 18 Октомври, 2019

Здружението на новинарите на Македонија испратилo допис до „Македонска берза АД Скопје“ во кој го осудува начинот на кој тие реагираат за објавена вест на порталот Фактор. 

Од ЗНМ велат дека им посочиле дека во реакцијата на Македонска берза воопшто нема демант на објавена вест на Фактор туку етикетирање на редакцијата. 

 „Тоа е недозволиво и неприфатливо во едно демократско општество и им препорачавме во иднина да не го практикуваат тој начин на комуникација. Исто така, беа известени дека доколку не се задоволни од начинот на кој известуваат новинарите, треба да ја следат добрата европска практика и да се обратат до саморегулаторните тела: Советот на честа при ЗНМ или пак до Советот за етика во медиумите на Македонија, стои во известувањето на ЗНМ.

Инаку Македонска берза во средата на својата интернет страница постави соопштение кое го испрати и до другите медиуми, во кое реагираше на текст објавен на порталот Фактор. Во реакцијата на која не и претходеше демант до нашата редакција, има дискредитации и етикетирања на медиумот, за што впрочем и регира ЗНМ.

Можеби ќе ве интересира

Заев: Коморите ќе дадат предлог кој ќе го наследи Анѓушев

Заев: Коморите ќе дадат предлог кој ќе го наследи Анѓушев

Со Буџетот не поткупуваме, туку вложуваме во народот, тврди Заев

Со Буџетот не поткупуваме, туку вложуваме во народот, тврди Заев

СКОКНАА цените на бензинот и дизелот

СКОКНАА цените на бензинот и дизелот

Генералниот директор на Сава осигурување си заминува од лични причини

Генералниот директор на Сава осигурување си заминува од лични причини

Приходите на УСЈЕ надминаа 56 милиони евра за девет месеци

Приходите на УСЈЕ надминаа 56 милиони евра за девет месеци

ЌЕ ИМА ЛИ МЕГА БУЏЕТ ЗА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ - Владата ќе го каже конечниот збор

ЌЕ ИМА ЛИ МЕГА БУЏЕТ ЗА ПЛАТИ И ПЕНЗИИ - Владата ќе го каже конечниот збор

Анѓушев се повлекува од политиката, после изборите му се враќа на бизнисот

Анѓушев се повлекува од политиката, после изборите му се враќа на бизнисот

Продажбата на „Витаминка“ порасна 10 отсто и достигна 28 милиони евра

Продажбата на „Витаминка“ порасна 10 отсто и достигна 28 милиони евра

Ангеловска го претстави предлог-буџетот: Инвестициите во човечки капитал во фокусот во 2020

Ангеловска го претстави предлог-буџетот: Инвестициите во човечки капитал во фокусот во 2020