12 Август, 2020
0.0186

ЗЛАТНИОТ НАКИТ НАЈБАРАН: Во време на пандемијата цената расте

Објавено во: Економија, Корона Вирус 27 Мај, 2020

Во светот кога станува збор за златото, накитот е најбаран. 

Според податоците на Светскиот совет за злато од вкупната побарувачка за злато лани, во висина од 4.000 тони, 48 отсто или 2.107 тони отпаѓа на накит. 

На второ место се златните прачки и кованици со 870 тони или 19,99 отсто од вкупната побарувачка. 

На третата позиција се централните банки и останатите институции со злато во вредност од 650 тони.

Рудниците за злато од Јужна Африка до Канада се затворени во овој период поради пандемијата. 

Цената на златото расте поради несигурноста која ја наметна паднемијата на Ковид - 19.

Неговата цена годинава скокна за 13 проценти, и со тоа стигна на највисоко ниво од 2012 година.

Инаку, деновиве во најдлабокиот рудник во светот Мпоненг во јужниот дел на Африка со коронавирус се инфицираа 164 рудари.

Сега рудникот ќе биде затворен на неопределено време.

Можеби ќе ве интересира

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Димитриеска-Кочоска: Втор ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт

Димитриеска-Кочоска: Втор ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт

КОСТОВСКИ ЗА ФАКТОР: Ако планираа да не затворат, тоа требаше да го сторат пред една година, а не да дозаглавиме со уште 15 милиони евра

КОСТОВСКИ ЗА ФАКТОР: Ако планираа да не затворат, тоа требаше да го сторат пред една година, а не да дозаглавиме со уште 15 милиони евра

По 11 години една европска земја влегува во рецесија

По 11 години една европска земја влегува во рецесија

Младите Македонци многу доцна заминуваат од домот на родителите, потврди Евростат

Младите Македонци многу доцна заминуваат од домот на родителите, потврди Евростат

СОН НА СЕКОЈ ВТОР АВСТРИЕЦ: Сакаат работна недела од 30 часа

СОН НА СЕКОЈ ВТОР АВСТРИЕЦ: Сакаат работна недела од 30 часа

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Генерали Инвестментс советува:Ликвидносната поддршка за обврзниците и акциите продолжува да го принудува растот на цените на берзата

Генерали Инвестментс советува:Ликвидносната поддршка за обврзниците и акциите продолжува да го принудува растот на цените на берзата