12 Август, 2020
0.0257

ЖИВОТОТ СТАНУВА СЕ ПОСКАП - во јуни повисоки цени на овошјето и течните горива за домаќинствата

Објавено во: Економија 07 Јули, 2020

Јуни бил поскап месец за живејачка во однос на претходниот месец, соопшти Државниот завод за статистика. 

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот и индексот на цените на мало во јуни 2020 година, во однос на претходниот месец изнесуваат 100,8.

Пораст на индексите на трошоците на животот во јуни 2020 година, во споредба со претходниот месец, е забележан кај свежото и разладеното овошје за 13,6 отсто, свежиот и разладениот зеленчук, освен компири и други коренести плодови за 6,2 отсто, сувото овошје и јаткастите производи за 3,5 проценти, пивото за 0,9 отсто, лебот и житата за 0,6 отсто, шеќерот, џемот, медот, чоколадата и кондиторските производи, прехранбените производи, неспоменати на друго место, виното за 0,3 проценти.

Во јуни 2020 година, исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај течните горива за домаќинствата за 18,6 отсто, горивата и мазивата за сопствените превозни средства за 9,7 проценти, другите услуги за опрема за сопствен превоз за 1,9 отсто, велосипедите за 1,0 отсто, електричните апарати за лична хигиена за 0,8 отсто, услугите за одржување и поправки на живеалиштето, големите електрични апарати за домаќинствата, фармацевтските производи за 0,5 проценти..

Намалување на индексите на трошоците на животот во јуни 2020 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај жестоките пијалаци за 0,6 проценти, месото, јајцата за 0,5 отсто, сирењето и урдата, маслото и маснотиите, минералната вода, газираните пијалаци и соковите од овошје и зеленчук за 0,4 проценти, и полномасното млеко за 0,2 отсто.

Исто така, намалување на индексите на трошоците на животот е забележано и кај информатичката опрема за обработка на податоците за 5,7 отсто, гасот за домаќинствата за 4,2 проценти, моторните возила за 1,5 отсто, градините, растенијата и цвеќињата за 0,8 проценти... 

Индексот на трошоците на животот во јуни 2020 година, пак, во однос на јуни 2019 година, бележи зголемување од 1,7 отсто, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 0,2 проценти.

Можеби ќе ве интересира

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Димитриеска-Кочоска: Втор ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт

Димитриеска-Кочоска: Втор ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт

КОСТОВСКИ ЗА ФАКТОР: Ако планираа да не затворат, тоа требаше да го сторат пред една година, а не да дозаглавиме со уште 15 милиони евра

КОСТОВСКИ ЗА ФАКТОР: Ако планираа да не затворат, тоа требаше да го сторат пред една година, а не да дозаглавиме со уште 15 милиони евра

По 11 години една европска земја влегува во рецесија

По 11 години една европска земја влегува во рецесија

Младите Македонци многу доцна заминуваат од домот на родителите, потврди Евростат

Младите Македонци многу доцна заминуваат од домот на родителите, потврди Евростат

СОН НА СЕКОЈ ВТОР АВСТРИЕЦ: Сакаат работна недела од 30 часа

СОН НА СЕКОЈ ВТОР АВСТРИЕЦ: Сакаат работна недела од 30 часа

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Генерали Инвестментс советува:Ликвидносната поддршка за обврзниците и акциите продолжува да го принудува растот на цените на берзата

Генерали Инвестментс советува:Ликвидносната поддршка за обврзниците и акциите продолжува да го принудува растот на цените на берзата