21 Април, 2018
0.0568

ЖИВОТ ВО ГЕРМАНИЈА: На работа атмосферата е опуштена, стрес има многу ретко

Објавено во: Стил 10 Јануари, 2018

Уште еден Хрват може да се пофали со добар живот откако заминал во Германија. 

Хеилброн е еден од економски најбрзорастечките градови во Германија. 

Таму живее и 21-годишниот Марко од Хрватска кој лани стигнал во Германија, но менувал повеќе работни места во повеќе градови по што решил да отиде на богатиот југ. 

„Година дена сум овде и воодушевен сум. Кога дојдов работев како келнер, но потоа најдов фирма која обучува заварувачи за автомобилска индустрија. Положив и добив работа. Имам  свое место. Кога ќе ја преземам смената, па до крајот на работното време шефот не го гледам. Атмосферата е опуштена на работа, стрес има многу ретко“- вели тој. 

Објаснува дека до работа има километар и пол, но оди пеш. Викендите ги поминува со пријатели во околината на градот. 

Можеби ќе ве интересира

Со ова заштедија 800 години во работни часови

Со ова заштедија 800 години во работни часови

Древните лекари со масло од роза лечеле над 20 болести!

Древните лекари со масло од роза лечеле над 20 болести!

Роџер Вотерс не сака да работи за „Белите Шлемови“

Роџер Вотерс не сака да работи за „Белите Шлемови“

Само една чашка алкохол дневно може да го скрати животот

Само една чашка алкохол дневно може да го скрати животот

Идеален за мини викенд патување: Ова е најевтинитот европски град!

Идеален за мини викенд патување: Ова е најевтинитот европски град!

Арсен Венгер официјално си заминува од Арсенал на крајот од сезоната

Арсен Венгер официјално си заминува од Арсенал на крајот од сезоната

Д-р Светлана Смугреска, педијатар: Најважна е довербата лекар-пациент

Д-р Светлана Смугреска, педијатар: Најважна е довербата лекар-пациент

Трендо: Убава е и тишината која сам ја мезиш

Трендо: Убава е и тишината која сам ја мезиш

Родители на распуст

Родители на распуст