03 Јули, 2020
0.0243

ЗИМЕ ВОЗАТ ПРЕКУ ЗАЛЕДЕНА РЕКА, НА ЛЕТО РАБОТИ ТРАЕКТ: Путин ќе им го реши проблемот

Објавено во: Свет 18 Ноември, 2019

Проектот за изградба на мост ќе ја надмине изолацијата на сибирскиот регион. 

Русија планира да изгради мост вреден 1.3 милијарди долари, преку реката Лена и да се поврзе областа Јакутија. Како што кажа рускиот претседател, Владимир Путин, проектот треба да биде готов во 2025 година. 

Мостот ќе биде долг 3 км, при што 65 отсто од средствата ќе ги обезбеди владата, а другите пари ќе ги обезбеди приватен инвеститор. 

Поминувањето на мостот ќе биде бесплатно за автомобилите, а камионите ќе мораат да плаќаат патарина. 

Во зима луѓето возат преку заледена река, а во лето поминуваат со траект, така што 5 месеци во годината се отсечени од патната мрежа. 

Можеби ќе ве интересира

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

ЗЕМЈИ СО 130.000 ПОЧИНАТИ, НО И БЕЗ ПОЧИНАТИ: Зошто има толкави разлики?

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“

Германското претседателство: Почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија „според германска агенда“

СЗО СО ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Епидемијата се влошува, не слабее

СЗО СО ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Епидемијата се влошува, не слабее

Германската влада донесе „црвена листа“: Нема влез за граѓани од Србија, Македонија, Албанија и Косово

Германската влада донесе „црвена листа“: Нема влез за граѓани од Србија, Македонија, Албанија и Косово

Унгарија не ја прифати „белата листа“ на ЕУ: Орбан ги пушта само Србите

Унгарија не ја прифати „белата листа“ на ЕУ: Орбан ги пушта само Србите

Три месеци ниту една европска земја нема да може да го набави лекот Ремдесивир

Три месеци ниту една европска земја нема да може да го набави лекот Ремдесивир

(ФОТО) „Збогум Корона“: Прага го славеше крајот на епидемијата со бесплатна храна и пијалоци

(ФОТО) „Збогум Корона“: Прага го славеше крајот на епидемијата со бесплатна храна и пијалоци