22 Септември, 2021
0.0194

ЖЕСТОКО ВО БЕРЛИН: Во масовните протести против анти-ковид мерките има една жртва, повеќе од 600 се уапсени

Објавено во: Свет 02 Август, 2021

49-годишен човек починал веднаш откако бил уапсен од страна на полицијата за време на масовниот протест на поддржувачите на анти-ковид мерките кој вчера се одржа во германската престолнина, Берлин. Демонстрантот се пожалил на пецкање во раката и градите додека полицијата ја проверувала неговата лична карта во берлинскиот кварт Мите

Од полицијата информираат дека веднаш му укажале прва помош, по што итно со брза помош бил пренесен во болница, но подоцна човекот починал.

Инаку, вчера илјадници демонстранти се собраа и протестираа против мерките и покрај официјалната забрана за протести. Дојде и до судири меѓу полицијата и демонстрантите при што беа приведени околу 600 луѓе.

Германците протестираа против мерките кои се уште се на сила во земјата, а тоа се носење маски во затворени простории и покажување негативни тестови за ковид -19 или сертификати за вакцинација. 


Можеби ќе ве интересира

ВО АВТОБУС ВО ГЕРМАНИЈА ИМАЛО ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА - уапсен и испрашуван бил српски државјанин

ВО АВТОБУС ВО ГЕРМАНИЈА ИМАЛО ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА - уапсен и испрашуван бил српски државјанин

Германија ќе го поддржи претседателот на СЗО за втор мандат

Германија ќе го поддржи претседателот на СЗО за втор мандат

АЛПСКИ РАЈ ВО КОЈ НЕ СЕ ПРИМААТ АВТОМОБИЛИ: Во швајцарско село кое има 300 сончеви денови и камион за ѓубре доаѓа „летајќи“ (ВИДЕО)

АЛПСКИ РАЈ ВО КОЈ НЕ СЕ ПРИМААТ АВТОМОБИЛИ: Во швајцарско село кое има 300 сончеви денови и камион за ѓубре доаѓа „летајќи“ (ВИДЕО)

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,8 КАЈ МЕЛБУРН: Погледнете како се тресеа зградите (ВИДЕО)

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,8 КАЈ МЕЛБУРН: Погледнете како се тресеа зградите (ВИДЕО)

Муштерија го убил касиерот затоа што два пати го опоменал да стави маска

Муштерија го убил касиерот затоа што два пати го опоменал да стави маска

(ВИДЕО+ФОТО) Лавата „голта“ се пред себе на Канарските острови

(ВИДЕО+ФОТО) Лавата „голта“ се пред себе на Канарските острови

ИСТОРИЧАРОТ ФЕРГУСОН: Пандемијата на Ковид-19 нема да заврши можеби ни до крајот на 2022

ИСТОРИЧАРОТ ФЕРГУСОН: Пандемијата на Ковид-19 нема да заврши можеби ни до крајот на 2022

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк