06 Јули, 2020
0.0667

ЖЕСТОКИ СУДИРИ ВО ТИРАНА: Го урнаа театарот, граѓаните збеснаа

Објавено во: Балкан 17 Мај, 2020

Жестоки судири денеска се случија во Тирана, откако беше урната зградата на Народниот Театар, изграден пред 80 години. Владата донесе одлука театарот за биде урнат, на што реагиреше опозицијата и приврзаниците според кои осумдеценискиот објект требаше само да се реновира.  

 

И покрај мерките кои се уште се на сила поради епидемијата во Албанија, денеска голем број граѓани излегоа на протести, меѓу кои и актери, уметници...Протестите ескалираа во жестоки судири со полицијата која употреби солзавец за да ги растера демонстрантите, по што беа уапсени 30-ттина луѓе. Приведена е и сопругата на албанскиот претседател, Илир Мета, Моника Криемади, која на протестите дојде како лидер на една од помалите опозициски партии.


Можеби ќе ве интересира

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Во Србија се затвораат сите џамии

Во Србија се затвораат сите џамии

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија