29 Ноември, 2021
0.0268

Жешки девојки танцуваа голи во Универзална: Да можам да го скршам стаклото да ја допрам

Објавено во: Македонија 17 Декември, 2020

Атрактивни девојки танцуваа разголени во излози во Универзалната сала, додека скопјани се натпреваруваа кој повеќе слики ќе направи од првите редови. Настанот кој пробуди интерес во градот е SKOPJE RED LIGHT DISTRICT 2020, и се одржува по втор пат во организација на СТАР – Прв колектив на сексуални работници на Балканот, ХОПС – Опции за здрав живот Скопје и Коалиција МАРГИНИ. Идејата беше, со интересниот перформанс, Скопје да заличи на Амстердам со улицата на црвените ференери во која се наоѓаат борделите. Различни коментари слушнавме од посетителите на настанот: „Оваа е добра, оваа би ја носел дома“, па дури и: „Да можам да го скршам стаклото да ја допрам“, коментираше еден млад скопјанец. Настанот на овој начин беше најавен на Феејсбук: „Пет девојки пред жешките излози на Универзална сала кои за момент ќе Ви го доближат шармот на улицата на црвените фенери со борделите во Амстердам, но и на времето кога Скопје живеело боемски живот и се будело со првиот мрак и посетите на атрактивните сексуални работнички“, стоеше во најавата. Настанот е поддржан од Фондација Отворено општество – Македонија и SWAN – Sex Workers’ Rights Advocacy Network и се организира во рамки на Меѓународниот ден за СТОП на насилството врз сексуалните работници. 

(М.Џ.)

фото Вангел Тануровски


Можеби ќе ве интересира

Гордана Силјановска: Дваесетина камери снимаат интимен простор на „Орце Николов“

Гордана Силјановска: Дваесетина камери снимаат интимен простор на „Орце Николов“

Д-Р НИКО БЕЌАРОВСКИ: Издвојте ги вистински прележаните од невакцинираните, и предложете високи казни за оние со фалсификувани сертификати

Д-Р НИКО БЕЌАРОВСКИ: Издвојте ги вистински прележаните од невакцинираните, и предложете високи казни за оние со фалсификувани сертификати

КАКО ЌЕ ВЛИЈАЕ ОМИКРОН КАЈ ДЕЦАТА: Нова непознатица, но и нова потенцијална опасност, д-р Андоновски за Фактор

КАКО ЌЕ ВЛИЈАЕ ОМИКРОН КАЈ ДЕЦАТА: Нова непознатица, но и нова потенцијална опасност, д-р Андоновски за Фактор

ДИМИТАР КОВАЧЕВСКИ: Многу брзо ќе ги демантирам етикетите од опозицијата, ќе донесам квалитетни промени во партијата

ДИМИТАР КОВАЧЕВСКИ: Многу брзо ќе ги демантирам етикетите од опозицијата, ќе донесам квалитетни промени во партијата

ПОБАРАЈТЕ ГИ ПЛАТНЕНИТЕ ТОРБИ НИЗ ДОМА - веќе од среда ќесите ќе чинат по 15 денари

ПОБАРАЈТЕ ГИ ПЛАТНЕНИТЕ ТОРБИ НИЗ ДОМА - веќе од среда ќесите ќе чинат по 15 денари

СРЕДБА ЗАЕВ - ГАШИ: Ќе договорат ли колку министерски места значи влезот во владеачката коалиција

СРЕДБА ЗАЕВ - ГАШИ: Ќе договорат ли колку министерски места значи влезот во владеачката коалиција

ИСПУКАЛ КУРШУМ КОН НЕА, НО НЕ ЈА ПОГОДИЛ: Дивата свиња потоа го усмртила ловецот од Долни Дисан

ИСПУКАЛ КУРШУМ КОН НЕА, НО НЕ ЈА ПОГОДИЛ: Дивата свиња потоа го усмртила ловецот од Долни Дисан

ДАНИЛОВСКИ ПРЕД ОМИКРОН ДА ДОЈДЕ И КАЈ НАС: Маски и помалку гости во кафулињата, автобусите редуцирани

ДАНИЛОВСКИ ПРЕД ОМИКРОН ДА ДОЈДЕ И КАЈ НАС: Маски и помалку гости во кафулињата, автобусите редуцирани

ЗАЕВ ЗА ПРЕМИЕРСКАТА ОСТАВКА: Прво мнозинство и добар исход од преговорите со Бугарија

ЗАЕВ ЗА ПРЕМИЕРСКАТА ОСТАВКА: Прво мнозинство и добар исход од преговорите со Бугарија