29 Ноември, 2021
0.0291

ЗЕМЈА ЗА КОЈА РЕТКО СЕ ГОВОРИ: Тaa е на европско тло, a просечната плата е околу 300 евра

Објавено во: Свет 26 Октомври, 2021

Во најсиромашната европска земја, Молавија, просечната плата е околу 300 евра.

Платите на лекарите се 500 евра, а тие недостасуваат затоа што многумина  шансата за подобар живот ја побарале во земјите од ЕУ, пишува Слободна Далмација. Со распадот на СССР, Молдавија стекна независност со 50 отсто помал БДП.

До 2006 година, дури една третина од населението беше многу сиромашно и меѓу нив имаше гладни луѓе. Во последните 15 години, економската состојба е малку подобрена, затоа што значителен број Молдавци заминаа во земјите на ЕУ или во Русија.  Земјата е зависна од енергијата од Украина и Русија, а луѓето живеат очајно. 

фото ЕПА

Можеби ќе ве интересира

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

Курц објави како ќе се вика неговиот син

Курц објави како ќе се вика неговиот син

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМРИКОН КОВИД СТАСА И ВО АВСТРАЛИЈА: Двајца патници од Доха се во карантин

ОМРИКОН КОВИД СТАСА И ВО АВСТРАЛИЈА: Двајца патници од Доха се во карантин

ГРЧКИОТ ВЕТЕРИНАР, ПРВИОТ ЧОВЕК НА ФАЈЗЕР ЛАНИ ЗАРАБОТИЛ 21 МИЛИОН ДОЛАРИ: Платата и бонусот му пораснале за 17 отсто

ГРЧКИОТ ВЕТЕРИНАР, ПРВИОТ ЧОВЕК НА ФАЈЗЕР ЛАНИ ЗАРАБОТИЛ 21 МИЛИОН ДОЛАРИ: Платата и бонусот му пораснале за 17 отсто

САД забрани влез од седум африкански држави: Омрикон нов предизивик за Бајден

САД забрани влез од седум африкански држави: Омрикон нов предизивик за Бајден