29 Мај, 2020
0.0453

Земја од регионот има само еден заразен со Ковид - 19

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 21 Мај, 2020

Во Црна Гора има само еден активен случај на коронавирус. 

Во последните 24 часа е потврден само еден случај на заболен од Кобид -19. 

Но, резултатот од повтореното тестирање е негативен, и се претпоставува дека, најверојатно, вирусот е во завршна фаза. Луѓето кои биле во контакт со тоа лице се идентификувани и ставени во самоизолација.

Во Црна Гора од вчера до денес две лица оздравеле од коронавирусот. 

Во Црна Гора се потврдени 324 случаи, од кои 314 оздравеле, а девет лица починале.

Оваа земја беше меѓу последните во регионот каде се појавија заболени од Ковид -19. 

Земјата веќе ги отвори хотелите и рестораните, со што туристичката сезона може да почне. 

При тоа оваа земја соопшти дека откако корона кризата ќе заврши, кај нив Италијаницте се добредојдени, иако Италија беше главно жариште во Европа за вирусот. 

Можеби ќе ве интересира

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа

Хрватска нема да дозволи влез на македонски туристи

Хрватска нема да дозволи влез на македонски туристи

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат