12 Август, 2020
0.0219

ЗЕЛ 4.000 ЕВРА НА ЗАЕМ - потоа го малтретирале за да му го земат станот што го заложил

Објавено во: Македонија 03 Јули, 2020

Секторот за внатрешни работи Скопје - Единицата за насилен криминал, до надлежното Основно јавно обвинителство- Скопје поднел кривична пријава против П.Р., 33 години од Охрид и М.А., 31 година од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека на 29 јуни годинава, поради наводен долг од 4.000 евра, врз В.П., која има 65 години и е од Скопје, извршиле кривично дело „Самовластие“ казниво по член 392 од КЗ.

„На кривично правниот настан претходеле должничко доверителски проблеми, така што оштетениот од пријавените зел 4.000 евра, за што залог требало да биде неговиот стан. Бидејќи оштетениот не го ставил станот како залог, а и ги немал паричните средства кои ги должел, на 29.06.2020 околу 10.00 часот, во близина на зградата каде што живее  во насеба Автокоманда, бил пресретнат од пријавените и со возило бил однесен  во паркот Гази Баба, каде околу час и половина бил психичи и физички малтретиран, по што заминале во домот на оштетениот, каде пријавените продолжиле физички да го малтретираат и му се заканиле по неговиот и  животите на членовите од  негово семејство“, се вели во соопштениетпо од МВР. 

По овој настан, на 65 годишниот оштетен во ГОБ „Св. Наум Охридски“, од доктор му биле констатирани повреди. 

Од насилниците, едниот сам се пријавил во полчиција, а другиот избегал, и по него е распишана централна потерница.

Можеби ќе ве интересира

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната