12 Август, 2020
0.0458

ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЗА ПОСИЛЕН ЕСЕНСКИ БРАН: Регионални Ковид-центри за болните од корона вирусот

Објавено во: Македонија 13 Јули, 2020

Епидемијата на корона вирусот во земјава не стивнува. Само за последните три дена во земјава се регистрирани 540 новозараени граѓани со Ковид-19, додека 409 болнички кревети се зафатени со болни пациенти на кои им е неопходна хоспитализација. Здравствените власти десеттина дена наназад предупредуваат дека есенските месеци ќе бидат уште покритични со многу повеќе заразени, па во пресрет на новиот, есенски бран, прават планови за отворање на повеќе ковид центри на тероторијата на целата земја.

Комисијата за заразни болести предлага формирање регионални Ковид центри, за да нема оптоварување на здравствените капацитети само во Скопје, а ваквиот предлог го поддржаа и градоначалниците на 16 града во Македонија, односно од Гевгелија, Куманово, Кавадарци, Струмица, Кичево, Дебар, Гостивар, Струга, Кочани, Охрид, Велес, Тетово, Штип, Битола, Ресен и од Прилеп.

Имено, Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести предлагаат формирање регионални Ковид- центри во градовите каде има општи болници и здравствени домови, во кои би можело дополнително да се зајакнат и со мобилни болници, како што е веќе онаа на Клиниката за инфективни болести, со што и помалите градови би биле многу повеќе подготвени за есенскиот бран на епидемијата.

-Воопшто не е рано ваквите планови да почнат да се реализираат уште сега. Идејата е во градовите каде има општи болници, начинот на работа да се организира најсоодветно за време на есенскиот бран кога се очекува уште поголем број на пациенти. Тие мора да бидат опремени и со лаборатории за тестирање на граѓаните, не може сè да се праќа во Скопје. На тој начин би се намалило и чекањето за земање брисеви. Екипите од центрите за јавно здравје, едноставно не може да постигнат, заради што мора да се чека. Регионалните Ковид-центри подразбираат и згрижување, хоспитализација на болните од корона вирусот од тој регион, односно од неколку града, од повеќе населени места кои гравитираат таму, да треба најмногу 10-тина-20-тина километри за да стигне пациентот до болница, не повеќе. Истовремено, со формирањето на регионалните Ковид-центри нама да дозволиме да се пренатрупаат болничките капацитети само во главниот град. Во однос на медицинскиот кадар, ќе продолжи системот на ротации, но, ќе бидат ангажирани дополнителен број млади лекари кои сега завршуваат, како и медицински сестри кои исто така завршиле во средномедицинските училишта изминатиот период, велат за Фактор од Комисијата за заразни болести.

Инаку, веќе неколку пати министерот за здравство Венко Филипче повтори дека наесен вирусот посилно ќе се шири, а евентуалното отворање на градинките и училишта, поголемата комуникација меѓу мадите луѓе е дополнителен ризик. Истовремено, беше укажано дека ќе се воведуваат и дополнителни рестриктивни мерки, како и полициски час ако има зголемена трансмисија.

Анита Буховски


Можеби ќе ве интересира

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната