01 Април, 2020
0.0259

ЗБОГАТЕНА „ЦРНАТА ЛИСТА“ ДАНОЧНИ РАЕВИ: Ова се новите додадени земји

Објавено во: Економија 19 Февруари, 2020

Панама, Сејшели, Кајмански острови и Палау се земјите кои е додадени на „црната листа“ даночни раеви.

Тие се најдоа на оваа листа „благодарение“ на министрите за финансии на Европската унија а како што се наведува во еден документ на Европската унија објавен деновиве, на Турција, и покрај недостатоците, и е дадено повеќе време за да ја прилагоди регулативата и да избегне да биде зацврстена на листата.

Листата, направена во 2017 година, по откривањето на широко распространетиот систем за затајување и избегнување данок кој го користат странски фирми и богати поединци за да ги намалат своите даночни обврски, сега опфаќа 12 јурисдикции, пренесе Ројтерс.

Фиџи, Оман, Самоа, Тринидад и Тобаго, Република Вануато и три американски територии - Американска Самоа, Гуам и Девствените острови се исто така на оваа црна листа.

Можеби ќе ве интересира

Тивок аплауз за мерките, ќе бидат потребни и нови

Тивок аплауз за мерките, ќе бидат потребни и нови

ВАКОВ ПАД НЕМАЛО СКОРО 20 ГОДИНИ: Нафтата чини помалку од 23 долари

ВАКОВ ПАД НЕМАЛО СКОРО 20 ГОДИНИ: Нафтата чини помалку од 23 долари

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

Заев откако не му беа прифатени сите предлози: Драго ми е што се усвоија голем дел од мерките

Заев откако не му беа прифатени сите предлози: Драго ми е што се усвоија голем дел од мерките

Жозеп Борел: Северна Македонија се приклучува во санкциите против Турција

Жозеп Борел: Северна Македонија се приклучува во санкциите против Турција

Јавната администрација куртули, функционери на минималец, половина плата за тие што изгубиле работа

Јавната администрација куртули, функционери на минималец, половина плата за тие што изгубиле работа

ЕКСКЛУЗИВНО: За фирмите субвенции за секој вработен, за функционерите само минимална плата во април и мај

ЕКСКЛУЗИВНО: За фирмите субвенции за секој вработен, за функционерите само минимална плата во април и мај

Раст на цените го прекина тргувањето на Македонска берза

Раст на цените го прекина тргувањето на Македонска берза

ИНВЕСТИЦИИ, ЕВТИНИ КРЕДИТИ И ИЗВОЗ - бизнисот кажа што ќе ни донесе НАТО

ИНВЕСТИЦИИ, ЕВТИНИ КРЕДИТИ И ИЗВОЗ - бизнисот кажа што ќе ни донесе НАТО