03 Август, 2021
0.0201

ЗАТВОРААТ ГРАДОВИ: Eдна од балканските земји го враќа карантинот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 15 Октомври, 2020

Во Словенија се враќа карантинот. 

Владата ја соопшти оваа одлука. 

Од утре во седум од 12-те региони во Словенија ќе се воведе карантин, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. 

Од полноќ, влегува во сила декретот за забрана за собирање на повеќе од 10 лица на јавни или приватни места во централна Словенија, Горењска, Корошка, Засавје, Посавје, Савињска и југоисточниот дел на Словенија.

Ваквата мерка беше воведена во овие региони затоа што во изминатите две недели, просечно 140 жители на 100 илјади се заразувале со вирусот. 

Министерот за внатрешни работи Алеш Хојс на прес-конференција изјави дека жителите на овие региони нема да смеат да го напуштаат регионот или да влегуваат во други за време на карантин. 

Ќе има исклучоци за одење на работа или поради бизнис, одење на лекар или аптека. давање помош на роднини.

Хојс додаде дека ќе бидат дозволени посети на гробишта и погреби, а ќе биде дозволен и транзит низ регионите.

В тие региони е задолжително да се носат маски надвор, не само во затворен простор, освен за деца до шест години.

Во регионите опфатени со карантин, има 117 од 212 општини, како и градови како што се Љубљана, Крањ и Целје, а Марибор и Копер не се опфатени со одлуката.

Во Словенија во последните 24 часа потврдени се 745 нови случаи со зараза од корона вирус, а почина уште еден пациент.

Ширум Европа се враќаат рестрикциите. 

Можеби ќе ве интересира

ХРВАТСКИТЕ ГРАЃАНИ НАСКОРО БЕЗ ВИЗА ВО САД: Блинкен ја номинираше Хрватска за безвизен режим

ХРВАТСКИТЕ ГРАЃАНИ НАСКОРО БЕЗ ВИЗА ВО САД: Блинкен ја номинираше Хрватска за безвизен режим

ДЕТАЉИ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ ВЛАДИЧИН ХАН - Таткото возел во рикверц, не го видел седумгодипшниот син кој врзувал врвки на чевлите

ДЕТАЉИ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ ВЛАДИЧИН ХАН - Таткото возел во рикверц, не го видел седумгодипшниот син кој врзувал врвки на чевлите

Американскиот центар за контрола на болести ги предупреди своите граѓани да не патууваат во Грција

Американскиот центар за контрола на болести ги предупреди своите граѓани да не патууваат во Грција

Во град во Африка повеќе нема да се живее поради климатските промени

Во град во Африка повеќе нема да се живее поради климатските промени

СЛОВЕНЕЧКИТЕ ЕПИДЕМИЛОЗИ СО АЛАРМАНТНА ПРОГНОЗА: Есенскиот бран може да биде полош од минатата година заради делта сојот

СЛОВЕНЕЧКИТЕ ЕПИДЕМИЛОЗИ СО АЛАРМАНТНА ПРОГНОЗА: Есенскиот бран може да биде полош од минатата година заради делта сојот

ГРЦИЈА ГО УРНА РЕКОРДОТ ОД 1987: Мицотакис предупреди-земјата го доживува најтешкиот топлотен бран со температура од 46 степени

ГРЦИЈА ГО УРНА РЕКОРДОТ ОД 1987: Мицотакис предупреди-земјата го доживува најтешкиот топлотен бран со температура од 46 степени

СВИРЕПИ УБИСТВА, МАЧЕЊЕ, СИЛУВАЊА: „Блиц“ ексклузивно објавува за што точно се обвинети секој од 29-те членови на групата на Беливук

СВИРЕПИ УБИСТВА, МАЧЕЊЕ, СИЛУВАЊА: „Блиц“ ексклузивно објавува за што точно се обвинети секој од 29-те членови на групата на Беливук

НА НАСТАВНИЦИТЕ ВО ГРЦИЈА КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ ВАКЦИНА ЌЕ ИМ БИДАТ НАМАЛЕНИ ПЛАТИТЕ: Ќе има и други дисциплински мерки

НА НАСТАВНИЦИТЕ ВО ГРЦИЈА КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ ВАКЦИНА ЌЕ ИМ БИДАТ НАМАЛЕНИ ПЛАТИТЕ: Ќе има и други дисциплински мерки

(ФОТО И ВИДЕО) РАЗОРНО ТОРНАДО ЈА ПОГОДИ ИСТРА: Погледнете го пустошот што го направи ветрот кој косеше и со 188 километри на час

(ФОТО И ВИДЕО) РАЗОРНО ТОРНАДО ЈА ПОГОДИ ИСТРА: Погледнете го пустошот што го направи ветрот кој косеше и со 188 километри на час