28 Февруари, 2020
0.0182

ЗАРОБЕНИ СЕ ЧЕТИРИ ЛУЃЕ: Пирати нападнаа грчки танкер

Објавено во: Балкан 04 Ноември, 2019

Пирати нападнале грчки танкер и грабнале четворица членови на екипажот.

Инцидентот се случил крај брегот на Того, каде пирати нападнале грчки танкер со нафта и грабнале четворица членови на екипажот. Ова го соопшти западноафриканската морнарица. Пиратите, во раните утрински часови, упаднале во танкерот и како заложници земале четворица морнари. Меѓу киднапираните морепловци се двајца Филипинци, еден Грк и еден Грузиец. 

„Вооружени лица го нападнаа танкерот Елка Аристотел на 18 милји од пристаништето Ломе во понеделникот наутро“, соопшти морнарицата.

Обезбедувањето на бродот се спротивставило на пиратите, а еден од нив е повреден.

Но, ова не е единствен инцидент. 

Група пирати киднапирале 9 членови на екипажот на норвешката компанија „Ј.Ј. Угланд“ крај брегот на Бенин во Западна Африка, соопшти компанијата. 

Можеби ќе ве интересира

ПАНИКАТА Е ПРЕТЕРАНА, ДОСЕГА ИМАВМЕ 6 КОРОНАВИРУСИ: Хрватски научник за ширење на заразата

ПАНИКАТА Е ПРЕТЕРАНА, ДОСЕГА ИМАВМЕ 6 КОРОНАВИРУСИ: Хрватски научник за ширење на заразата

(ВИДЕО) Како „Саво од Германија“ во емисија повикува на убиство на Додик

(ВИДЕО) Како „Саво од Германија“ во емисија повикува на убиство на Додик

Илјадници емигранти ја окупираа автобуската станица во Истанбул, тргнуваат кон Европа преку Македонија

Илјадници емигранти ја окупираа автобуската станица во Истанбул, тргнуваат кон Европа преку Македонија

ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Се стресоа Драч и Тирана

ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Се стресоа Драч и Тирана

СОСТОЈБА ВО БУГАРИЈА: Над 20 луѓе во карантин, се следат сомнителни случаи

СОСТОЈБА ВО БУГАРИЈА: Над 20 луѓе во карантин, се следат сомнителни случаи

(ВИДЕО) ГРАД, ДОЖД, СНЕГ: Невреме ја зафати Хрватска

(ВИДЕО) ГРАД, ДОЖД, СНЕГ: Невреме ја зафати Хрватска

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

КОЈ И ОД КАДЕ ГО ДОНЕСЕ: Коронавирусот стигна во Грција

ЈА ПОСЕТИЛЕ ИТАЛИЈА: Ученици и наставници од Босна се во домашна изолација

ЈА ПОСЕТИЛЕ ИТАЛИЈА: Ученици и наставници од Босна се во домашна изолација

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Изолирани лица поради коронавирус во Риека

ХРВАТСКА ПОДГОТВЕНА ДА ГИ ЗАТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Изолирани лица поради коронавирус во Риека