25 Февруари, 2021
0.0221

ЗАМОК КАКО ОД БАЈКА - еве како изгледа куќата на новиот градоначалник на Бања Лука

Објавено во: Балкан 04 Јануари, 2021

Замок од бајка е краток опис на луксузната вила која му припаѓа на семејството на новиот млад градоначалник на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ.

Тимот на Нова.рс имал можност да ја посети, и сами да го видат целиот луксуз и добар вкус на сопственикот на ова популарно здание.

Станивуковиќ никогаш не криел дека потекнува од богато семејство, кое го чува и одржува неговото наследство уште од неговиот прадедо.

Куќата во која тој живееше честопати беше место за снимање музички спотови, но и за фотографирање на матури, свадби, веридби и родендени. Оваа импозантна зграда се наоѓа на само неколку минути возење од центарот на Бања Лука.

„Веќе на портата од ковано железо, било јасно за каква куќа станува збор. Камерите се насекаде околу нас и го следат секој чекор. Големиот двор е украсен со светлечка фонтана, а на влезот во ходникот од куќата наидуваме на маса со скоро 30 столици, на која има роза во стакло, како алузија на познатиот цвет од приказната Убавицата и ѕверот. Тука е и еден бар со украси, а во подножјето на скалите што водат до третиот кат, има стилски мебел што ви го одзема здивот. Скалите, кои водат до третиот кат, биле направени според моделот на оние што биле лоцирани, ни помалку ни повеќе, отколку на бродот „Титаник“. Сликите на ѕидовите потсетуваат на музејот Метрополитен во Њујрк. Некои се копии, но има и оригинали, кои се добро сочувани. Во договор со домаќинот, не ги снимавме најлуксузните делови од куќата, од едноставна причина - безбедност“, пишуваат новинарите од Нова.рс.

„Мојата куќа е место за семејство. Таму поминувам време со моите родители, со баба ми, дедо ми, пријателите, девојката. Знам дека мојот дом е популарен, но не сакам да се фалам со тоа. Сè што беше направено од дрво или мермер во куќата беше направено од наши луѓе, мајстори од Република Српска со наш материјал. Ништо не се увезува од странство и тоа е она што е исклучително важно за мене. Куќата му припаѓаше на моето семејство веќе долго време. Во него има многу скапоцености, но јас сум горд на четвртиот кат затоа што тој е мој агол “, вели Станивуковиќ за Нова.рс.

Закривени дрвени скали водат до четвртиот кат, па тоа е како да се искачувате на таванот, а всушност таму нè чека најпријатниот дел од овој дом од бајките. Горе е една голема просторија, без ѕидови и врати. Влегуваме во „бродот“ од почетокот на 20 век. Тапетите со наутички мотиви прво го привлекуваат окото.

„Го сакам тој период. Времето од крајот на 19 и почетокот на 20 век е најубавото време во историјата. Сакам сè што има врска со тој период. Начинот на кој се однесуваа луѓето, модата од тоа време, односите што ги имаа меѓу мажите и жените, како беа украсени куќите „Јас сум особено фасциниран од бродовите, особено„ Титаник “, чии реплики ги чувам на полиците“, изјавил Станивуковиќ.

На прашањето колку соби има куќата, тој одговарил.

„За сите овие години, не ми падна на памет да ги бројам. Јас навистина не знам колку ги има “, признава Станивуковиќ со насмевка.

А неодмна ја пренесовме веста дека токму овој градонаалник им одзеде клучевите од службените автомобили на вработените од општина Бања Лука, со која тој од неодамна раководи, бидејќи, како што рече, никој веќе нема да ги користи зза приватни цели.

Фото: Весна Лалиќ / Нова.рс

Можеби ќе ве интересира

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

Осуден неонацист од Златна зора влегол во Македонија со лажно име

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

МОЖНО Е ЗAТВОРАЊЕ НА СКИ-ЦЕНТРИTE ЗА ВИКЕНД: Огромен број новозаразени, ќе ги зајакнува ли Србија мерките?

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

Седеле на иста маса: Сара и Марјан биле заедно во кафуле, тој извадил пиштол и ја убил

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ЗЛАТАРНИЦА СО МЛАДА КОЛЕШКА - еве кое е нивното објаснување

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

Србија бележи над 3.000 заразени дневно, можно е заострување на мерките

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

И ЈАС СУМ САМО ОБИЧЕН ЧОВЕК: Вучиќ во опуштено издание, изненади со фотографија на која не сме навикнати

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

Србија денес има скоро 3.000 заболени од коронавирусот

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе

ВУЛИН ОСТРО КОН ЕУ: Кога веќе не пративте вакцини, задржете си ги и политичките ставови за себе