31 Јануари, 2023
0.0323

Загубите ќе се мерат во милијарди: „Зима на незадоволство“ ќе ја тресе Британија

Објавено во: Економија 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Декември во голема мера е „резервиран“ за штрајкови во Велика Британија. Речиси секој ден до Божиќ, кој се слави на 25 декември, има планирани штрајкови на работниците во сите сектори во земјата, што може да ја чини економијата 1,7 милијарди фунти. Тоа ќе биде „зима на незадоволство“, наведуваат британските медиуми.

Железничките работници, вклучително и персоналот на Еуростар, медицинските сестри, персоналот за брза помош, поштарите, наставниците, чуварите, чистачите, членовите на комисијата за возачки испит, аеродромските работници, службениците за плаќање во руралните средини и државните службеници планираат протестни акции кои ќе влијаат на бизнисот секој ден за време на т.н. предпразнична сезона.

Особено загрижувачки е божиќниот штрајк на здравствените работници планиран за 20 декември, што може да доведе до големи нарушувања во системот на Националната здравствена служба (HNC). Илјадници медицински сестри ќе штрајкуваат барајќи подобри услови за работа и зголемување на платите за најмалку пет отсто. Гардијан објави дека трите синдикати - GMB, Unite и Unison - разговараат за координиран датум за штрајк со шефовите и министрите на синдикатот за да „избегнат загуба на животи“.

Премиерот Риши Сунак создаде специјална единица во владата за да го надгледува одговорот на бранот штрајкови во јавниот сектор. Владините проценки видени од „Сандс тајмс“ покажуваат дека до 260 милиони фунти ќе бидат изгубени само поради штрајковите во железничката индустрија. Угостителската индустрија предупреди дека штрајковите ќе чинат до 1,5 милијарди фунти загубена продажба бидејќи луѓето избегнуваат да излегуваат во пабови, барови и ресторани, што е огромна загуба за време на претпразничната сезона, објави Јутарњи лист.

Координираните штрајкови сугерираат дека постои длабоко незадоволство во ОК поради разликите во платите и зголемените животни трошоци во услови на инфлација и енергетска криза.ФОТО: freepik

Можеби ќе ве интересира

Лани државата за 17 отсто ги зголемила приходите од даноци

Лани државата за 17 отсто ги зголемила приходите од даноци

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

ПЕНЗИСКИОТ ФОНД НА НОРВЕШКА ДОЖИВЕА НАЈГОЛЕМА ЗАГУБА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ: Помалку има дури 152 милијарди евра

ПЕНЗИСКИОТ ФОНД НА НОРВЕШКА ДОЖИВЕА НАЈГОЛЕМА ЗАГУБА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ: Помалку има дури 152 милијарди евра

Бектеши открива: Гасот доаѓа од Турција и Грција

Бектеши открива: Гасот доаѓа од Турција и Грција

Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

За колку се намали вредност на рубљата во однос на доларот?

За колку се намали вредност на рубљата во однос на доларот?

ПОТРЕБНИ СЕ И ВО ЈАВЕН И ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР: Оваа професија станува популарна

ПОТРЕБНИ СЕ И ВО ЈАВЕН И ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР: Оваа професија станува популарна

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија