18 Април, 2021
0.0317

Заев: За секој министер се знае колку кафиња и води испил

Објавено во: Македонија 02 Март, 2021

Премиерот Зоран Заев денеска на претставувањето на Планот за сузбивање на корупцијата, одговрајќи на новинарско прашање, рече дека граѓаните денеска, за разлика од порано, може да ги следат транспарентно трошоците на владините функционери.

- Секој граѓанин со еден „клик“ денеска може да дознае колку кафиња и колку води испил некој министер, рече Заев на заедничката прес-конференција со вицепремиерот за борба со корупцијата Љупчо Николовски.

Тој додаде дека досега се разрешени 30 функционери кои постапувале неетички според антикорупциските критериуми.

По првостепената пресуда за случајот „Таргет Тврдина“, премиерот очекува позитивен исход и од предметот „Титаник“.

- Следен предмет за кој очекувам значајна пресуда е „Титаник“ и тука ќе има силна порака, да не му текне на никој да мести избори. Можеби е поделено мислењето за тоа дали има правда и мир, но ваквите пресуди испраќаат порака дека нема тајни пактови, додаде Заев.Можеби ќе ве интересира

Полицијата дури сега ги пронајде: „Нефи ИК“ градел дури и во водите на Охридското езеро

Полицијата дури сега ги пронајде: „Нефи ИК“ градел дури и во водите на Охридското езеро

Христијан Мицкоски побара од Пендаровски да не ги потпишува денешните изгласани закони во Собранието

Христијан Мицкоски побара од Пендаровски да не ги потпишува денешните изгласани закони во Собранието

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи