20 Јануари, 2021
0.0203

Заев за прв пат директно му се спротивстави на Каракачанов: Доста беше навреди и недолични пораки!

Објавено во: Македонија 28 Ноември, 2020

Премиерот Зоран Заев вечерва преку статус на Фејсбук за прв пат остро му се спротивстави на бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов, порачувајќи му дека со навреди и недолични пораки не може да работи на приближување на двата народи.

Ова следува откако бугарскиот министер за одбрана за интервјуто на Заев рече дека „по старата бугарска традиција, на Бугаринот мозокот му се вклучува еден ден подоцна, па така и кај него“.

- Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет.

Но, етничката и идентитетска разлика не е единствената меѓу нас.

Поважна и посериозна е разликата во нашите светогледи.

Јас работам на доближување на ставовите околу разликите и знам дека тоа е можно само преку размена на идеи и мислења, а не преку навреди и недолични пораки.

Нашите народи очекуваат исчекор кон пријателство, а не говор на омраза.

Доста беше омраза!, напиша Заев вечерва на Фејсбук.


Можеби ќе ве интересира

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

Владата не го му го продолжи договорот на историчарот Литовски од билатералната комисија за Бугарија

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4.4 ПО РИХТЕР ПОЧУВСТВУВАН ВО ОХРИД И СТРУГА: Епицентарот близу Подградец во Албанија

ЗЕМЈОТРЕС ОД 4.4 ПО РИХТЕР ПОЧУВСТВУВАН ВО ОХРИД И СТРУГА: Епицентарот близу Подградец во Албанија

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

Што побрзо отворање на преговорите со Македонија: Амбасадорите во Владата на средба со Заев

Што побрзо отворање на преговорите со Македонија: Амбасадорите во Владата на средба со Заев

Доктор Лазаров: Видов солзи од пациенти, мир ќе немате, џабе парите

Доктор Лазаров: Видов солзи од пациенти, мир ќе немате, џабе парите

Матурантите ќе ја бојкотираат наставата во второто полугодие

Матурантите ќе ја бојкотираат наставата во второто полугодие

(ФОТО) И охридскиот градоначалник се искапе во ладната вода

(ФОТО) И охридскиот градоначалник се искапе во ладната вода

Денеска 400 новозаболени, починале 11 лица

Денеска 400 новозаболени, починале 11 лица

Директорот на струшката болница отфрла лекарска грешка во случајот со родилката на која и беа извадени органи

Директорот на струшката болница отфрла лекарска грешка во случајот со родилката на која и беа извадени органи