20 Октомври, 2020
0.0224

Заев со математика: Евтината тарифа ја поевтини струјата за 300, со последното поскапување се зголеми за 100 денари, заштедата е 200

Објавено во: Економија 27 Септември, 2020

Воведувањето на евтината тарифа на струјата го компензира ова зголемување на струјата. Вака некако премиерот Зоран Заев се обидува да објасни зошто ВМРО-ДПМНЕ кои организираат протести против поскапувањето впрочем не се во право.

„Само со воведувањето на евтината тарифа на струјата што го реализираше Владата што јас ја предводев, заштедата на просечната сметка за струја кај едно домаќинство изнесува над 300 денари месечно. Со новата корекција на цената, таа сметка ќе порасне за неполни сто денари, што во пракса значи дека дури и со оваа корекција заштедата на месечно ниво изнесува нешто над 200 денари, само поради тоа што сега секој ден има по два часа евтина струја, вели Заев во интервју за Локално. 

Тој сепак вели дека олуката за утврдување на цената на електричната енергија ја носи Регулаторната комисија за енергетика кое е независно тело и кое се води по строго утврдени методологии и критериуми.Според него, фактите велат дека СДСМ ги намали и ги задржа стабилни сметките за струја, а ВМРО-ДПМНЕ безобразно ги зголемуваше.

Можеби ќе ве интересира

Кои се Кинезите кои се збогатија од корона кризата?

Кои се Кинезите кои се збогатија од корона кризата?

Пандемијата придонесе за скок на цената на златото

Пандемијата придонесе за скок на цената на златото

Мартенс со барање до македонската Влада: На германските инвеститори им треба предвидлива криза

Мартенс со барање до македонската Влада: На германските инвеститори им треба предвидлива криза

Ејуп Рустеми од Пошта на местото на Китанов во Државни патишта, денеска избор на директори

Ејуп Рустеми од Пошта на местото на Китанов во Државни патишта, денеска избор на директори

Huawei е подготвен да докаже дека нема закана за безбедноста од нивната мрежа

Huawei е подготвен да докаже дека нема закана за безбедноста од нивната мрежа

ТТК Банка предупредува на лажно претставување со злоупотреба на името на Банката

ТТК Банка предупредува на лажно претставување со злоупотреба на името на Банката

Се уште нема списоци за платежни картички на повидок, СДСМ вели дека законските измени ќе бидат наскоро

Се уште нема списоци за платежни картички на повидок, СДСМ вели дека законските измени ќе бидат наскоро

И во Македонија има спортски клубови што прават профити! Кои се тие?

И во Македонија има спортски клубови што прават профити! Кои се тие?

КОИ СЕ СТРУМИЧКИТЕ ФИРМИ ЗА КОИ ПРОГОВОРИ КОСТОВСКИ - од СДСМ велат: немаме ништо со лошото работење на Еуростандард

КОИ СЕ СТРУМИЧКИТЕ ФИРМИ ЗА КОИ ПРОГОВОРИ КОСТОВСКИ - од СДСМ велат: немаме ништо со лошото работење на Еуростандард