03 Август, 2021
0.0198

Заев: Со Борисов средба до 10 ноември

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2020

Претседателот на македонската Влада, Зоран Заев, рече дека до 10 ноември ќе има средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов, по меморандумот од страна на Бугарија упатен до земјите-членки на ЕУ за време додека се крои преговарачката рамка за отпочнување на преговорите со Македонија.

- Во периодот не подоцна од 10 ноември да направиме една средба. Јас сакам да ја посетам Бугарија и тоа да биде моја прва посета во странство во вториот мандат како претседател на Владата, заради тоа што навистина имаме и прашања за разговори, а едно од нив е токму и историското поглавје за историската личност Гоце Делчев и овој период од историјата, рече Заев, денеска одговарајќи на новинарско прашање.

Тој рече дека овој датум се споменува, затоа што на 10 и 11 ноември се одржува Берлинскиот процес, со кој претседателствуваме со Бугарија, и дека на истата средба ќе се зборува и за подготовката 

- Треба овие денови да добиеме и повратна информација од Бугарија за тоа кога да седнеме и поразговараме, наведе Заев, кој одржа заедничка прес-конференција со новиот евроамбасадор Дејвид Гир.

Заев додаде дека е информиран од министерот за надворешни работи Бујар Османи дека комисиите Мешовитиот македонск-бугарски комитет продолжиле да работат, а за Гоце Делчев рече дека треба да се постигне компромис бидејќи двете страни го гледаат акко свој.

- Гоце Делчев е македонски револуционер, но факт е дека и Бугарија смета дека Гоце Делчев е бугарски револуционер, рече Заев.

Гир се повика на најавите од германското претседателство дека до крајот на годината Македонија ќе ги започне преговорите со ЕУ.

- Откако ќе се постигне согласност за преговарачката рамка, ќе се случи и првата меѓувладина конференција, која според германското претседателство, првата меѓувладина конференција ќе биде до крајот на годината, рече наследникот на Самуел Жбогар.


Можеби ќе ве интересира

ПРАТЕНИЦИТЕ ПОСТИГНАА КОНСЕНЗУС ЗА ПОГОЛЕМА ТРАНСПАРЕНТНОСТ И ОТЧЕТНОСТ НА СОБРАНИЕТО

ПРАТЕНИЦИТЕ ПОСТИГНАА КОНСЕНЗУС ЗА ПОГОЛЕМА ТРАНСПАРЕНТНОСТ И ОТЧЕТНОСТ НА СОБРАНИЕТО

Ќе се одржи „Отворен ден на УКИМ“

Ќе се одржи „Отворен ден на УКИМ“

КОВИД СТАТИСТИКА: 23 Оздравени пациенти, нема починати, новозаразени 37

КОВИД СТАТИСТИКА: 23 Оздравени пациенти, нема починати, новозаразени 37

МИЦКОЦКИ СЕ СРЕТНА СО ВУЧИЌ - мини Шенген не е алтернатива на ЕУ, туку начин на премостување на бариерите

МИЦКОЦКИ СЕ СРЕТНА СО ВУЧИЌ - мини Шенген не е алтернатива на ЕУ, туку начин на премостување на бариерите

(ФОТОГАЛЕРИЈА) МЕЃУ ДЕЛЧЕВО И ПЕХЧЕВО УШТЕ ГОРИ: Зафатена е цела Средна Планина во радиус од 5 километри, армијата и денеска е во месноста Пасјак

(ФОТОГАЛЕРИЈА) МЕЃУ ДЕЛЧЕВО И ПЕХЧЕВО УШТЕ ГОРИ: Зафатена е цела Средна Планина во радиус од 5 километри, армијата и денеска е во месноста Пасјак

ПРЕД ВЛЕГУВАЊЕ ВО ВОЗИЛО, ПРВО ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА ГО ПРОВЕТРИТЕ - утре и задутре портокалова фаза, МЗ со препораки

ПРЕД ВЛЕГУВАЊЕ ВО ВОЗИЛО, ПРВО ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА ГО ПРОВЕТРИТЕ - утре и задутре портокалова фаза, МЗ со препораки

Стојанче Ангелов: Нема прогласување на вонредна состојба, хеликоптерот можеше да се сруши

Стојанче Ангелов: Нема прогласување на вонредна состојба, хеликоптерот можеше да се сруши

Скопјанецот кој усмрти пешак го менувал ветробранското стакло и го измил возилото откако побегнал

Скопјанецот кој усмрти пешак го менувал ветробранското стакло и го измил возилото откако побегнал

КОМАНДИРОТ НА ТППЕ КОЧАНИ ЗА ФАКТОР: Поради високите температури пожарот беше како темпирана бомба

КОМАНДИРОТ НА ТППЕ КОЧАНИ ЗА ФАКТОР: Поради високите температури пожарот беше како темпирана бомба