20 Октомври, 2020
0.0636

Заев: СДСМ може да формира влада и со ДУИ, и со Алијанса и Алтернатива

Објавено во: Македонија 04 Август, 2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се обрати по денешната конститутивна седница во Собранието. Тој најави дека се надева дека за 10 до 15 дена ќе биде формирана новата влада.

На прашањето дали уште стои на ставот дека ДУИ треба да оди во опозиција, Заев одговори дека сите опции се отворени за преговарачкиот процес.

„Да оставиме времето да покаже за да видиме со кога може да направиме коалиција. Јас сум разумен човек секако дека граѓаните преку своите гласови ги даваат правците и очекувањата. СДСМ може да формира влада и со ДУИ и со Алијанса за Албанците и Алтернатива. Сите опции се отворени за преговарачкиот процес, изјави Заев.

Сите опции се од сега отворени, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

„Верувам дека ќе обезбедиме стабилно парламентарно мнозинство коешто ќе гарантира стабилна влада…Коалицијата предводена од СДСМ може да формира влада и со ДУИ и со Алијанса и Алтернатива. Зависи од отстранување на национализмите, зависи од цело поглавје на разработка за прочистување на правосудството, проверка на имотот, капиталот на секој политичар и функционер…, рече Заев

Во своето излагање Заев изрази очекување дека ќе биде составено ново парламентарно мнозинство и влада која што ќе истрае 4 години и којашто ќе почне поинтензивно да се залага за економските прашања.

Заев најави намалување на бројот на министерствата без ресор и кажа дека фокусот на новата влада ќе биде врз внатрешните прашања во државата.

Во одговори на новинарски прашања, Заев рече дека процесот на преговори за составување на ново парламентарно мнозинство веќе може да почне и оти ќе ги слушнат понудите и ставовите на сите страни.

Можеби ќе ве интересира

Петок е неработен ден

Петок е неработен ден

Костовски: Oва е период на милионски тендери коишто Владата ги мести

Костовски: Oва е период на милионски тендери коишто Владата ги мести

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 408 заразени, Филипче бара мерките за заштита од Ковид - 19 итно да се донесат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 408 заразени, Филипче бара мерките за заштита од Ковид - 19 итно да се донесат

Ќе испратам полк во Скопје да ги отстрани спомениците, вели Каракачанов

Ќе испратам полк во Скопје да ги отстрани спомениците, вели Каракачанов

Заев препорача разрешување на Лидија Димова

Заев препорача разрешување на Лидија Димова

Eве кои се мерки ги прифати Владата за да се спречи ширењето на коронавирусот

Eве кои се мерки ги прифати Владата за да се спречи ширењето на коронавирусот

Блиску сме до карантин?

Блиску сме до карантин?

ФИЛИПЧЕ ПОВИКА НА ЕДИНСТВО: Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат

ФИЛИПЧЕ ПОВИКА НА ЕДИНСТВО: Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат

KOРОНАВИРУС: Нови 408 заразени и 4 починати

KOРОНАВИРУС: Нови 408 заразени и 4 починати