07 Март, 2021
0.0237

Заев: Најбрзо има шанси да стигнат вакцините од Србија, утрово разговарав со Брнабиќ за да пуштат втора ургенција до Фајзер

Објавено во: Македонија 24 Јануари, 2021

Премиерот Зоран Заев утрово повтрно искомуницирал со премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, околу пристигнувањето на вакцините од Србија кои ќе бидат потребни да се вакцинираат здравствените работници во ковид центрите, односно 8.750 вакцини.  

„Тие пуштаат втора замолница и ургенција до Фајзер Њујорк, за да можат да ја дадат согласноста за да можат од Србија да се извезат вакцините кои се дадени за вакцинацијата“, рече Заев.

Ние како Влада, додава, ургираме исто така неколку пати преку нашето Министерство за здравство и тој верува дека тоа ќе биде одобрено.

„Посебно што ние некаде во февруари, некаде на средината или втората половина, очекуваме да стигнат и вакцините за кои имаме договор директно со Фајзер.

Уште еднаш напоменувам дека, покрај Ковакс системот, за кој очекуваме до крајот на неделата прецизен и директен одговор до кога да ги чекаме вакцините, очекуваме и од Европската комисија преку солидарната распределба одредени количини на вакцини. Така што очекуваме февруари директно да стигнат 5.850 вакцини, а потоа по 14.500 во наредните транши“, рече премиерот.

Но, навистина од Србија вакцините можат да стигнат најбргу, нагласи Заев, бидејчи, како што рече, сме подготвени. 

Тие се сосема доволно за здравствените работници што работат во ковид центрите, тоа се 7.850 здравствени работници колку што беа наградени во декември.

„И навистина верувам дека колкави и да се значајни тие клаузули во договорите на Фајзер со Србија и со другите земји, можеме, во предвечерието на стигнувањето на нашите вакцини, да ни дадат согласност час поскоро да стигнат вакцините од Србија“, потенцира Заев. 

Можеби ќе ве интересира

НОВИ 31 ПАЦИЕНТ СЕ ХОСПИТАЛИЗИРАНИ - почна со работа и модуларната болница

НОВИ 31 ПАЦИЕНТ СЕ ХОСПИТАЛИЗИРАНИ - почна со работа и модуларната болница

Короната може да направи обилни крварења во стомакот, докторите да не ги потценуваат овие симптоми, бара лекарската комора

Короната може да направи обилни крварења во стомакот, докторите да не ги потценуваат овие симптоми, бара лекарската комора

(ФОТО) ВО ДВЕ ДРАМАТИЧНИ АКЦИИ - МВР пресече два меѓународни канали на дрога, запленени над половина тон марихуана

(ФОТО) ВО ДВЕ ДРАМАТИЧНИ АКЦИИ - МВР пресече два меѓународни канали на дрога, запленени над половина тон марихуана

Германската Vamed и француската Bouygues construction треба да дадат една понуда за изградба на новиот клинички центар - Филипче ја повика опозицијата да не блокира

Германската Vamed и француската Bouygues construction треба да дадат една понуда за изградба на новиот клинички центар - Филипче ја повика опозицијата да не блокира

НЕ МОЖАМ НИКАКО ДА СЕ ОПРЕДЕЛАМ, ОСВЕН КАКО МАКЕДОНЕЦ - Љубчо Георгиевски ова им го кажал и на Бугарите

НЕ МОЖАМ НИКАКО ДА СЕ ОПРЕДЕЛАМ, ОСВЕН КАКО МАКЕДОНЕЦ - Љубчо Георгиевски ова им го кажал и на Бугарите

Имаме речиси три пати повеќе активни случаи на коронавирусот од Хрватска

Имаме речиси три пати повеќе активни случаи на коронавирусот од Хрватска

АКО САКААТ НЕКА СИ СЕ ЗЕМАТ, НИЕ НА ТАКВА СВАДБА НЕ ОДИМЕ - ова е пораката од Горан Милевски, коалициониот партнер на Заев

АКО САКААТ НЕКА СИ СЕ ЗЕМАТ, НИЕ НА ТАКВА СВАДБА НЕ ОДИМЕ - ова е пораката од Горан Милевски, коалициониот партнер на Заев

Затворена чајџилница во Куманово, ќе биде поднесена кривична пријава

Затворена чајџилница во Куманово, ќе биде поднесена кривична пријава

ВИДНИ ВМРОВЦИ СО ПОДДРШКА ЗА ЛИДЕРОТ МИЦКОСКИ - му порачаа побрзо да закрепне и да не се предава

ВИДНИ ВМРОВЦИ СО ПОДДРШКА ЗА ЛИДЕРОТ МИЦКОСКИ - му порачаа побрзо да закрепне и да не се предава