12 Август, 2020
0.0179

Заев ќе ги донесе ИКЕА и Блекстоун, Мицкоски најави три големи странски инвестиции

Објавено во: Економија 07 Јули, 2020

Претседателите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ - Зоран Заев и Христијан Мицкоски на својот последен синоќешен ТВ-дуел најавија по големи инвестиции во Македонија по парламентарните избори на 15 јули.

Заев ги најави ИКЕА и „Блекстоун“, додека Мицкоски не лицитираше со имиња, но рече дека во првите 100 дена од новата влада ќе бидат објавени три големи мултинационални компании.

Веќе има медиумски информации дека шведскиот бренд ИКЕА е заинтересиран да инвестира во Македонија, додека „Блекстоун“ би можел ги складира стоките од пристаништето од Солун.

Дополнително Заев рече дека „Фреш фуд“ рече дека во 10 града прави инвестиции од 100 милиони евра за откупување на домашно македонско пиле за потребите на КФЦ, а со компанија „Еколог“, ќе се потпише договор за стратешки инвеститор, затоа што, како што вели тој, ќе вложи 300 милиони евра во инвестиции.

Од друга страна, Мицкоски рече дека имињата на компаниите кои би ги привлекла ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат кажани на, како што рече, првиот ден во експозето кое ќе го даде како премиер. 

„Тоа ќе бидат сериозни мултинационални компании кои ќе инвестираат сериозен капитал“, рече Мицкоски.

Можеби ќе ве интересира

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Димитриеска-Кочоска: Втор ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт

Димитриеска-Кочоска: Втор ТАТ, пропаѓањето на Еуростандард банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт

КОСТОВСКИ ЗА ФАКТОР: Ако планираа да не затворат, тоа требаше да го сторат пред една година, а не да дозаглавиме со уште 15 милиони евра

КОСТОВСКИ ЗА ФАКТОР: Ако планираа да не затворат, тоа требаше да го сторат пред една година, а не да дозаглавиме со уште 15 милиони евра

По 11 години една европска земја влегува во рецесија

По 11 години една европска земја влегува во рецесија

Младите Македонци многу доцна заминуваат од домот на родителите, потврди Евростат

Младите Македонци многу доцна заминуваат од домот на родителите, потврди Евростат

СОН НА СЕКОЈ ВТОР АВСТРИЕЦ: Сакаат работна недела од 30 часа

СОН НА СЕКОЈ ВТОР АВСТРИЕЦ: Сакаат работна недела од 30 часа

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Што најчесто работат Балканците во Германија?

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Генерали Инвестментс советува:Ликвидносната поддршка за обврзниците и акциите продолжува да го принудува растот на цените на берзата

Генерали Инвестментс советува:Ликвидносната поддршка за обврзниците и акциите продолжува да го принудува растот на цените на берзата