02 Јуни, 2020
0.0474

Заев и Рама рано по сабајле кај Вучиќ

Објавено во: Балкан 10 Октомври, 2019

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, заедно со шефот на албанската Влада, Еди Рама, утрово од 9.00 часот му се гости на српскиот претседател Александар Вучиќ во Нови Сад. Разговорите ќе се водат во насока на идејата да се воспостави „мал Шенген“, најпрво помеѓу трите земји од Западен Балкан, а суштината би била слободен проток на стоки и луѓе. 

Станува збор за еден вид на регионална „Царинска унија“ по примерот на ЕУ и без административни бариери. Засега оваа идеја нема голема поддршка кај меѓународната заедница, каде што преовладува мислењето дека прво треба да се решат меѓудржавните спорови, ниту пак кај коморите, кои бараат реформите за што побрз влез во ЕУ да бидат приоритет.

Заев вели дека добредојдена е секоја иницијатива што оди во насока на зајакнување на регионалната соработка, како критериум и во ЕУ агендата и што ја забрзува евроинтеграцијата на Западен Балкан.

„Утре со Претседателот на Србија Александар Вучиќ и со премиерот на Албанија Еди Рама ќе разговараме за тоа во Нови Сад. Имаме неискористен потенцијал за зголемување на регионалната соработка, интензивирање на трговијата, протокот на стоки, мобилноста на луѓе, услуги и капитал, меѓу сите земји од Западен Балкан“, објави Заев кој уште вчера пристигна во Нови Сад.


Можеби ќе ве интересира

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Бугарија го укина карантинот за граѓаните од Македонија

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Цел Балкан од денеска се отвора, само во Македонија се размислува за враќање на рестрикциите

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Црна Гора од денеска отвора граници, но Македонија e извадена од листата

Зошто Тито беше погребан два пати? Решена најголемата мистерија: Посетата на Америка за претседателот остави силен впечаток (ВИДЕО)

Зошто Тито беше погребан два пати? Решена најголемата мистерија: Посетата на Америка за претседателот остави силен впечаток (ВИДЕО)

Вучиќ го критикуваат поради предизборен спот со малолетно девојче

Вучиќ го критикуваат поради предизборен спот со малолетно девојче

БИЛ ГРИЖЛИВ СИН: Доктор ги убил родителите во викендичка во Нови Сад

БИЛ ГРИЖЛИВ СИН: Доктор ги убил родителите во викендичка во Нови Сад