16 Јануари, 2021
0.0338

Заев: Бугарија не бара промена на нашиот Устав, можно е да блокира за ЕУ

Објавено во: Македонија 20 Октомври, 2020

Има можност да не се донесе одлука за старт на преговорите на Македонија со Европската Унија, а тоа би значело дека една земја нема да дозволи. Сепак има работи за кои не се преговара. Ова го рече премиерот Зоран Заев денеска на новинарско прашање коментирајќи ги изјавите од бугарска страна во врска со прашањата поврзани со Македонија. Тој сепак е дециден дека Бугарија не бара промена на Уставот на земјава и рече дека нема да има нов договор со источниот сосед, како што се шпекулира. Заев вели дека Бугарија ја признава реалноста и постоењето на македонскиот јазик. Повтори дека Република Северна Македонија нема територијални претензии и ги решава проблемите низ духот на меѓусбено разбирање.

„Верувам дека Бугарија која беше најголем поддржувач ќе продолжи тоа да биде и во иднина. Во сите свои изјави и наративи тоа го потврдува. Јас верувам дека тоа ќе се случи во декември, но ако не се случи тогаш, треба да се знае дека се бара од нашата страна нешто што ние никако ниту смееме да разговараме ниту би сакале да го прифатиме, рече Заев.

На дополнително прашање за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека нема да има лидерска средба.

Мицкоски ниту имал став ниту се втурнал одговорно за историскиот исчекор на нашата земја. Процесот е меѓу МНР и сега комисиите разговараат. Можеме само да одмогнеме ако свикуваме лидерски средби. Не треба да се натегаат лидерите и да се пренамагаат за да не се остави простор за решение, рече Заев.

Додаде дека очекува бугарскиот народ преку сите свои претставници да има недвосмислено потврдување на фактот на постоењето на македонскиот јазик и народ. Вели дека Борисов и другите ја прифаќаат реалноста за постоењето на македонскиот јазик и народ и сакаат да дебатираат за заедничкиот и посебниот дел од историјата. 

Заев во Бугарија треба да оди во ноември.


Можеби ќе ве интересира

РУСКОСКА: 1.500 платни налози се пронајдени во фиока на починат курир, кој знае уште колку вакви случаи има

РУСКОСКА: 1.500 платни налози се пронајдени во фиока на починат курир, кој знае уште колку вакви случаи има

ВИДЕО КОЕ ПРЕДИЗВИКА ГНЕВ: Минува патарина само со легитимација

ВИДЕО КОЕ ПРЕДИЗВИКА ГНЕВ: Минува патарина само со легитимација

Орданоски по одморот на Пелистер се враќа дома: Мојот живот оди во нови предизвици

Орданоски по одморот на Пелистер се враќа дома: Мојот живот оди во нови предизвици

КАРАКАЧАНОВ: Никогаш нема да се согласиме со изградба на идентитет во странска земја за сметка на кражба на бугарската историја и идентитет

КАРАКАЧАНОВ: Никогаш нема да се согласиме со изградба на идентитет во странска земја за сметка на кражба на бугарската историја и идентитет

ШТО МУ ОДГОВОРИ НА ПРАТЕНИКОТ КРМОВ ОД ЛЕВИЦА НА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ: Жестока расправа во собранието за пописот

ШТО МУ ОДГОВОРИ НА ПРАТЕНИКОТ КРМОВ ОД ЛЕВИЦА НА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ: Жестока расправа во собранието за пописот

ЖИРАФАТА ТОБОГО најверојатно угинала од срцев удар

ЖИРАФАТА ТОБОГО најверојатно угинала од срцев удар

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија