29 Ноември, 2020
0.0237

Заев: Ако имало провокации на свадбата на Богдановиќ ги осудувам

Објавено во: Македонија 20 Октомври, 2020

Осудувам провокации од каков било тип, ако ги имало. Вака премиерот Зоран Заев одговори денеска на прашање за свадбата на градоначалникот на општина Центар номиниран од СДСМ која се случи викендов во Косово, а на која според српските медиуми имало изјави дека во Македонија Србите намаат право на венчавање во канонски храмови, во храмови на кралот Милутин. Заев вели дека тој не препознал во изјавите на градоначалникот Саша Богдановиќ непочит за Македонија.

Внимателно ги читав изјавите на Богдановиќ и тој се надоврзува на историската определба и сакал тоа да го сподели и да го почне така бракот со својата избраничка. Не разбрав дека чувствувал дека му е забрането во Македонија да го прави тоа. Како и секогаш така и за овој случај, би рекол, ако има порака на иредентизам јас осудувам. Ние сме авангарда на „Едно општество за сите“ и верувам во тој концепт., рече Заев. 

Додаде сепак дека осудува имало изјави на свадбата дека во Македонија не може Србите да се венчават во нивни храмови.

Инаку одлуките за новите градоначалници ќе се носат на крајот на летото. Следната година ќе има локални избори наесен. 

Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Министерство за здравство: Бидете одговорни за време на славите

Министерство за здравство: Бидете одговорни за време на славите

Рикер со писмо за утеха до Заев: Остануваме оптимисти дека меѓувладината конференција ќе се одржи наскоро

Рикер со писмо за утеха до Заев: Остануваме оптимисти дека меѓувладината конференција ќе се одржи наскоро