03 Август, 2021
0.0179

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

Објавено во: Балкан 15 Јуни, 2021

Бугарските власти планираат да преземат мерки и да го забрзаат процесот на издавање на државјанства. Шест илјади странци чекаат бугарско државјанство, oбјави БГНЕС

Министерството за правда на 28 мај објави дека од 31 мај 2021 година, Министерството за правда ќе обезбеди бесплатен прием на граѓани за добивање на сертификати во согласност со уредбата за стекнување бугарско државјанство. Ова е со цел да се надмине доцнењето поради лошата администрација. Во периодот од 31 мај до 8 јуни годинава, издадени се вкупно 1.070 потврди за државјанство од Дирекцијата за бугарско државјанство. 

Министерството уверува дека работат на зголемување на бројот на работни часови што можат да се резервираат по електронски пат. Велат дека со новите мерки ќе се надмине огромното чекање. Голем број македонски граѓани земаат бугарски пасоши, со цел да работат во Европа. Се споменуваа бројки од 80.000 до 120.000. 

На црната листа на САД се и функционери кои земале мито за издавање бугарски пасоши на Македонци. 

Меѓу шесте Бугари кои неодамна Стејт Департментот ги стави на црна листа се и двајцата поранешни функционери од Државната агенција за Бугарите во странство, Петар Харалампиев и Красимир Томов. 

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЉИ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ ВЛАДИЧИН ХАН - Таткото возел во рикверц, не го видел седумгодипшниот син кој врзувал врвки на чевлите

ДЕТАЉИ ЗА НЕСРЕЌАТА КАЈ ВЛАДИЧИН ХАН - Таткото возел во рикверц, не го видел седумгодипшниот син кој врзувал врвки на чевлите

ХРВАТСКИТЕ ГРАЃАНИ НАСКОРО БЕЗ ВИЗА ВО САД: Блинкен ја номинираше Хрватска за безвизен режим

ХРВАТСКИТЕ ГРАЃАНИ НАСКОРО БЕЗ ВИЗА ВО САД: Блинкен ја номинираше Хрватска за безвизен режим

Американскиот центар за контрола на болести ги предупреди своите граѓани да не патууваат во Грција

Американскиот центар за контрола на болести ги предупреди своите граѓани да не патууваат во Грција

Во град во Африка повеќе нема да се живее поради климатските промени

Во град во Африка повеќе нема да се живее поради климатските промени

СЛОВЕНЕЧКИТЕ ЕПИДЕМИЛОЗИ СО АЛАРМАНТНА ПРОГНОЗА: Есенскиот бран може да биде полош од минатата година заради делта сојот

СЛОВЕНЕЧКИТЕ ЕПИДЕМИЛОЗИ СО АЛАРМАНТНА ПРОГНОЗА: Есенскиот бран може да биде полош од минатата година заради делта сојот

ГРЦИЈА ГО УРНА РЕКОРДОТ ОД 1987: Мицотакис предупреди-земјата го доживува најтешкиот топлотен бран со температура од 46 степени

ГРЦИЈА ГО УРНА РЕКОРДОТ ОД 1987: Мицотакис предупреди-земјата го доживува најтешкиот топлотен бран со температура од 46 степени

СВИРЕПИ УБИСТВА, МАЧЕЊЕ, СИЛУВАЊА: „Блиц“ ексклузивно објавува за што точно се обвинети секој од 29-те членови на групата на Беливук

СВИРЕПИ УБИСТВА, МАЧЕЊЕ, СИЛУВАЊА: „Блиц“ ексклузивно објавува за што точно се обвинети секој од 29-те членови на групата на Беливук

НА НАСТАВНИЦИТЕ ВО ГРЦИЈА КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ ВАКЦИНА ЌЕ ИМ БИДАТ НАМАЛЕНИ ПЛАТИТЕ: Ќе има и други дисциплински мерки

НА НАСТАВНИЦИТЕ ВО ГРЦИЈА КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ ВАКЦИНА ЌЕ ИМ БИДАТ НАМАЛЕНИ ПЛАТИТЕ: Ќе има и други дисциплински мерки

(ФОТО И ВИДЕО) РАЗОРНО ТОРНАДО ЈА ПОГОДИ ИСТРА: Погледнете го пустошот што го направи ветрот кој косеше и со 188 километри на час

(ФОТО И ВИДЕО) РАЗОРНО ТОРНАДО ЈА ПОГОДИ ИСТРА: Погледнете го пустошот што го направи ветрот кој косеше и со 188 километри на час