20 Октомври, 2020
0.0211

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

Објавено во: Македонија 29 Септември, 2020

Eкс обвинителката Катица Jaнева наводите на државните ревизори ги оценува како тенденциозни и продолжение на хајката против неа. 

Вели дека пораката е повеќе „никој и никогаш во оваа земја да не се занимава со гонење на високата корупција“ на  начин како што таа тоа го правела. Таа смета дека неуспехот на Обвинителството за гонење на организиран криминал да докаже нејзина наводна вина во случајот „Рекет“, за кој нема правосилна пресуда, резултира со вакво постапување на државната ревизија во обид да биде дискредитирана.

„4 години немаше проблем со исплатата, а се појави дури сега по гаснење на СЈО, тврди Јанева во дописот во кој спомнува и дека е незаконски осудена за случајот Рекет. Дали пораката која на ваков начин се испраќа е: повеќе никој и никогаш во оваа држава да не се занимава со гонење на висока корупција, на начин како што го правев јас и СЈО, бидејќи на крајот, се ќе биде предмет на преиспитување, како што се случува сега, пост-фестум?“, реагира Јанева.

Таа вели дека не ги прифаќа наводите од ревизорските извештаи дека немала законска основа за носење на наведените одлуки, но прашува, доколку е така, дали евентуална одговорност ќе понесат и другите институции.

„Дали треба да се вклучат двата состави на влади и четирите министри за финансии кои го одобрувале буџетот и исплатите на СЈО, без каква било забелешка?“, прашува Јанева.

Надоместоците кои се делеле во некогашното Специјално јавно обвинителство во периодот од 2015 до 2019 година, не биле во согласност со законоте. За жал, јавноста нема да дознае никогаш кој обвинител точно колку пари зел, затоа што се работи за класифицирани информации.

Но, од Државниот завод за ревизија кој денеска го објави извештајот, единствено откриваат дека надоместоците биле во многу висок и проблематичен износ, односно дури 4,6 милиони евра, за почитување на принципот на тајност.

Можеби ќе ве интересира

Петок е неработен ден

Петок е неработен ден

Костовски: Oва е период на милионски тендери коишто Владата ги мести

Костовски: Oва е период на милионски тендери коишто Владата ги мести

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 408 заразени, Филипче бара мерките за заштита од Ковид - 19 итно да се донесат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 408 заразени, Филипче бара мерките за заштита од Ковид - 19 итно да се донесат

Ќе испратам полк во Скопје да ги отстрани спомениците, вели Каракачанов

Ќе испратам полк во Скопје да ги отстрани спомениците, вели Каракачанов

Заев препорача разрешување на Лидија Димова

Заев препорача разрешување на Лидија Димова

Eве кои се мерки ги прифати Владата за да се спречи ширењето на коронавирусот

Eве кои се мерки ги прифати Владата за да се спречи ширењето на коронавирусот

Блиску сме до карантин?

Блиску сме до карантин?

ФИЛИПЧЕ ПОВИКА НА ЕДИНСТВО: Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат

ФИЛИПЧЕ ПОВИКА НА ЕДИНСТВО: Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат

KOРОНАВИРУС: Нови 408 заразени и 4 починати

KOРОНАВИРУС: Нови 408 заразени и 4 починати