24 Октомври, 2020
0.0618

За 2.000 долари продавале лажни вакцини против Ковид -19

Објавено во: Свет, Корона Вирус 12 Септември, 2020

Измамници во Ирак за 2.000 долари продавале лажни вакцини против Ковид -19. 

Полицијата во Техеран уапсила петмина обвинети за продажба на лажна вакцина против коронавирусот. 

За новинската агенција ИСНА, началникот на полицијата на западен Техеран, Мушин Хањерли, потврдил дека е разбиена криминална група која продавала лажни вакцини. 

Во полициската акција се уапсени пет луѓе. Вакцината ја продавале под името „ремдесивир“, а секоја ја наплатувале по 2.000 долари. 

Групата во Техеран продала 52 лажни вакцини и така заработила околу 100.000 долари.

Предупредувајќи ги граѓаните да внимаваат, Хањерли рекол дека шестмина измамени луѓе што ја купиле лажната вакцина починале, а конечната причина за нивната смрт треба официјлно да ја утврдат лекарите, пишува сараевски „Аваз“.

Во Иран досега од коронавирусот починаа повеќе од 23.000 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд