11 Мај, 2021
0.0195

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска обелодени дека е во преговори со една држава од каде ќе пристигне вакцината против вирусот корона. Открива дека во таа држава вакцината веќе се аплицира на населението.

-Ние сме во разговори со една земја, каде што тестирањето е веќе завршено и веќе се имунизира загрозеното насление. Се надеваме дека пред крајот на оваа година, можеме да ја имаме таа вакцина, што би претставувало спас за Србија како целина, и за економијата и за целата земја.

Верувам дека во наредните три или четири дена ќе ги решиме жариштата. И дека ќе го намалиме бројот на заразени лица. Мора да го забрзаме ова одложување на тестовите, рече тој.

Десетици вакцини против коронавирус се развиваат низ целиот свет.

Во средата Кризниот штаб донесе нови мерки, задолжително носење маски на отворено и забрана за собири. Носењето на маската надвор во услови кога не е можно да се обезбеди безбедно растојание, како и забраната за собирање повеќе од десет лица, ќе стапат на сила од петок. Во Белград, уште две здравствени установи стануваат Ковид-центри.


Можеби ќе ве интересира

ШТО ДА ПРАВАТ ЛУЃЕТО КОИ НЕМААТ АНТИТЕЛА И ПОСЛЕ ВТОРАТА ДОЗА - д-р Предраг Кон објасни дека ќе мора да примат и трета

ШТО ДА ПРАВАТ ЛУЃЕТО КОИ НЕМААТ АНТИТЕЛА И ПОСЛЕ ВТОРАТА ДОЗА - д-р Предраг Кон објасни дека ќе мора да примат и трета

Во Србија свадби кога ќе се ревакцинираат три милиони

Во Србија свадби кога ќе се ревакцинираат три милиони

ИЗБЕГНАТА АВИОНСКА ТРАГЕДИЈА ВО СЛОВЕНИЈА: Авион со туристи успешно се вратил на аеродромот откако удрил во птица

ИЗБЕГНАТА АВИОНСКА ТРАГЕДИЈА ВО СЛОВЕНИЈА: Авион со туристи успешно се вратил на аеродромот откако удрил во птица

ЗЛАТО, СРЕБРО, КОБАЛТ...ШТО СÉ ОТКРИЈА ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ НА КОРИДОРИТЕ 10 И 11: Голем дел од автопатот во Србија буквално лежи врз богатство

ЗЛАТО, СРЕБРО, КОБАЛТ...ШТО СÉ ОТКРИЈА ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ НА КОРИДОРИТЕ 10 И 11: Голем дел од автопатот во Србија буквално лежи врз богатство

Најпознатиот албански инфектолог Кало: Прв пат од почетокот на епидемијата нема примени пациенти, ја гледаме светлоста на крајот од тунелот

Најпознатиот албански инфектолог Кало: Прв пат од почетокот на епидемијата нема примени пациенти, ја гледаме светлоста на крајот од тунелот

ФИЛМСКA ПОТЕРА ВО СЛАВОНИЈА: Седум полициски возила бркале бело комбе кое превезувало мигранти

ФИЛМСКA ПОТЕРА ВО СЛАВОНИЈА: Седум полициски возила бркале бело комбе кое превезувало мигранти

ГОЛЕМА СПАСУВАЧКА АКЦИЈА ОД ПОЖАР: Извлечени 24 луѓе во опожарена зграда во Нови Сад, бебе и мало девојче итно пренесени во болница

ГОЛЕМА СПАСУВАЧКА АКЦИЈА ОД ПОЖАР: Извлечени 24 луѓе во опожарена зграда во Нови Сад, бебе и мало девојче итно пренесени во болница

(ВИДЕО) ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО ВАКЦИНИРА ГРАЃАНИ: Неочекуван настан на пунктот за вакцинација во Загреб

(ВИДЕО) ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО ВАКЦИНИРА ГРАЃАНИ: Неочекуван настан на пунктот за вакцинација во Загреб

ГРЦИЈА ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ПЛАЖИТЕ, ОД СЛЕДНИОТ ВИКЕНД ОЧЕКУВА ТУРИСТИ: Без ограничувања влез за вакцинираните или со негативен ПЦР тест

ГРЦИЈА ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ПЛАЖИТЕ, ОД СЛЕДНИОТ ВИКЕНД ОЧЕКУВА ТУРИСТИ: Без ограничувања влез за вакцинираните или со негативен ПЦР тест