22 Октомври, 2019
0.0200

Вучиќ на средба со Меркел, на нејзина иницијатива

Објавено во: Балкан 21 Септември, 2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе патува во Њујорк за да учествува на 74-та сесија на Генералното собрание на ООН, која ќе се фокусира на климатските промени, а агендата на српскиот претседател секако ќе се фокусира на решавање на косовското прашање „по најниска можна цена“ за Србија.

По пристигнувањето, претседателот Вучиќ ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел на нејзина иницијатива.
Вучиќ рече дека е изненаден што германскиот канцелар, кој веќе еден ден и половина престојува во САД, побара средба со него и е благодарен за тој вид внимание.

Најавувајќи дека ќе има многу други билатерални средби во Њујорк, тој исто така,  рече дека тие разговори ќе бидат тешки бидејќи Косово би било доминантна тема.

„ Ќе имам средба и со рускиот министер Сергеј Лавров. Не знам дали ќе одам во недела или понеделник, затоа што Трамп закажува некои митинзи, па сега гледам дека Албанците ќе се фалат дека биле таму, дека се сретнале со Трамп и тие, па не знам дали треба да одиме и да се однесуваме како да разговаравме неколку часа, а всушност дојдовме да фотографираме и да разговараме една минута. И секоја минута вреди со американскиот претседател “, рече Вучиќ во пресрет на патувањето во САД.

За време на посетата на Њујорк, претседателот на Србија треба да се сретне со поголем број на светски политичари.

Тој исто така ќе присуствува на приемот чиј домаќин е американскиот претседател Доналд Трамп на 74-та седница на Генералното собрание на ООН.

Претседателот на Србија, исто така, ќе учествува на придружниот настан на високо ниво, организиран од УНЕСКО „Иднината на образованието“, најавувајќи го учеството на претседателот на Етиопија, Салер Ворк Зев, како и на претседателот на Португалија, Марсело Ребела.

Можеби ќе ве интересира

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил