07 Март, 2021
0.0213

Вучиќ коментираше за вакцините за Македонија: Заев беше снаодлив

Објавено во: Македонија 19 Јануари, 2021

„Што би вредело ако ние сме здрави, а соседите имаат проблеми, рече денеска српскиот претседател Александар Вучиќ коментирајќи на новинарско прапшање за дозите вакцини кои ќе и ги даде на Македонија. Додаде и дека снаодливоста на Заев придонела Србија даде 8.000 вакцини за нашата земја.

„А, кога да им помогнеме? Нормално, кога им е тешко. Тоа е снаодливост на премиерот Заев кој се бореше за својата земја да обезбеди вакцини. Мислам дека ова не е само пријателски и братски потег од наша страна и Северна Македонија, туку и да покажеме дека размислуваме за соседите и за нашите меѓусебни односи, рече Вучиќ.

Тој најави дека во СРбија од денеска почнува масовна вакцинација

"„Она што е важно за нас денес кога започнува масовната вакцинација е секој да разбере колку е важно тоа за нашата земја и за да ја промениме својата иднина. Десет земји купија 95 отсто од сите вакцини. Благодарение на политиката што ја спроведувавме, успеавме да обезбедиме голем број вакцина, мора да извршиме вакцинација прецизно и брзо “, рече Александар Вучиќ по состанокот на кризниот штаб. 

Тој посочи дека Србија може да вакцинира 30 000 луѓе на ден.

Можеби ќе ве интересира

САМО ЕДНА ТРЕТИНА САКААТ ВАКЦИНА - зошто старите лица над 70 години не поитаа да се пријават за имунизација

САМО ЕДНА ТРЕТИНА САКААТ ВАКЦИНА - зошто старите лица над 70 години не поитаа да се пријават за имунизација

(ФОТО) СПУТНИК В ГО РЕСЕТИРА „ПОДЗАБОРАВЕНОТО“ ПРИЈАТЕЛСТВО - руската вакцина стигна меѓу првите

(ФОТО) СПУТНИК В ГО РЕСЕТИРА „ПОДЗАБОРАВЕНОТО“ ПРИЈАТЕЛСТВО - руската вакцина стигна меѓу првите

КОВИД БИЛАНС: Десетмина ја изгубија битката со вирусот, има и 47 годишен пациент, 333 заразени

КОВИД БИЛАНС: Десетмина ја изгубија битката со вирусот, има и 47 годишен пациент, 333 заразени

ДАЛИ ЌЕ БИДАТ ДВАЈЦА, ИЛИ АКО ДАДЕ ГОСПОД И ПОВЕЌЕ ПРАТЕНИЦИ - премиерот Зааев вели дека ќе расте парламентарното мнозинство

ДАЛИ ЌЕ БИДАТ ДВАЈЦА, ИЛИ АКО ДАДЕ ГОСПОД И ПОВЕЌЕ ПРАТЕНИЦИ - премиерот Зааев вели дека ќе расте парламентарното мнозинство

ИМ ВЕЛАМ НА ЛУЃЕТО СЛОБОДНО ЗБОРУВАЈТЕ НА ТЕЛЕФОН - Заев охрабрува: Кој друг би слушал и би одел затвор 12 години

ИМ ВЕЛАМ НА ЛУЃЕТО СЛОБОДНО ЗБОРУВАЈТЕ НА ТЕЛЕФОН - Заев охрабрува: Кој друг би слушал и би одел затвор 12 години

Филипче: Според моите информации, состојбата на Мицкоски е стабилна

Филипче: Според моите информации, состојбата на Мицкоски е стабилна

ФИЛИПЧЕ И РУСКИОТ АМБАСАДОР ГИ ПРЕЧЕКАА РУСКИТЕ ВАКЦИНИ - спутник В е нова надеж, се разговара и за другите количини

ФИЛИПЧЕ И РУСКИОТ АМБАСАДОР ГИ ПРЕЧЕКАА РУСКИТЕ ВАКЦИНИ - спутник В е нова надеж, се разговара и за другите количини

НЕМА ДА ОСТАВИМЕ НЕЗГРИЖЕН НИТУ ЕДЕН ВОЈНИК СО НАПОЛНЕТИ 45 ГОДИНИ - Од Одбрана ги отфрлаат обвинувањата

НЕМА ДА ОСТАВИМЕ НЕЗГРИЖЕН НИТУ ЕДЕН ВОЈНИК СО НАПОЛНЕТИ 45 ГОДИНИ - Од Одбрана ги отфрлаат обвинувањата

ИНИЦИЈАТИВЕН ОДБОР: На Мицкоски му посакуваме брзо закрепнување и здрав и прав да даде отчет на конгресот

ИНИЦИЈАТИВЕН ОДБОР: На Мицкоски му посакуваме брзо закрепнување и здрав и прав да даде отчет на конгресот