02 Јули, 2022
0.0205

Вучиќ-Хил: САД го подржуваат Отворен Балкан и ќе помогнат во негов развој

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со амбасадорот на САД во Белград, Кристофер Хил, со кого разговараше за подобрување на билатералните односи, енергетската диверзификација, евроинтеграцијата на Србија, за геополитички прашања и иницијативата Отворен Балкан, истакна дека Србија е иницијатор на бројни проекти за поврзување на земјите од Западен Балкан. 

Амбасадорот Хил ја повтори американската поддршка за евроинтеграцијата на Србија и земјите од регионот, како и ставот на САД дека ЕУ треба да се прошири,

- Ја поддржуваме и иницијативата Отворен Балкан и подготвени сме да помогнеме во нејзиниот побрз развој - рече амбасадорот Хил, додавајќи дека САД секогаш ќе ги поддржуваат напорите за продлабочување на регионалната економска соработка на начин што ќе ја промовира интеграцијата со ЕУ.

Зборувајќи за дијалогот меѓу Белград и Приштина, соговорниците се согласија дека сите напори треба да бидат насочени кон дијалогот под покровителство на Европската унија, а САД со партнерите од ЕУ ќе продолжат со ангажманот за продолжување на дијалогот што ќе донесе конкретни резултати.

Надоврзувајќи се на неодамнешното писмо од американскиот претседател Џозеф Бајден до претседателот Вучиќ, амбасадорот Хил ја повтори поддршката на неговата земја за напорите на Србија за диверзификација на енергетските извори и енергетската ефикасност, нагласувајќи дека САД ќе работат на тоа и Србија да добие пристап до енергетските проекти на кои веќе наголемо се работи.

Можеби ќе ве интересира

Договорена нова владеачка коалиција во Бугарија

Договорена нова владеачка коалиција во Бугарија

Предупредување на македонски јазик во Пефкохори да не се чува место на плажа со пешкири

Предупредување на македонски јазик во Пефкохори да не се чува место на плажа со пешкири

Рама вели дека ќор - сокакот е надминат, овој предлог е последен и Македонија треба да го прифати

Рама вели дека ќор - сокакот е надминат, овој предлог е последен и Македонија треба да го прифати

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

Бугарите организираат тура во Србија, а српските историчари велат дека тоа е провокација и величење на злосторства

ЗА БУГАРСКАТА „КРИПТО КРАЛИЦА“, НАГРАДА ОД 100.000 ДОЛАРИ: ФБИ ја стави Ружа Игнатова на листата на најбарани

ЗА БУГАРСКАТА „КРИПТО КРАЛИЦА“, НАГРАДА ОД 100.000 ДОЛАРИ: ФБИ ја стави Ружа Игнатова на листата на најбарани

Потврдено: Асен Василев е кандидатот за премиер на Бугарија

Потврдено: Асен Василев е кандидатот за премиер на Бугарија

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Летово половина од Грците нема да одат на одмор, ги загрижуваат поскапувањата и односите со Турција

Земјотрес со јачина од 4.8 степени ја стресе БиХ, но и делови од Хрватска

Земјотрес со јачина од 4.8 степени ја стресе БиХ, но и делови од Хрватска

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот