15 Август, 2020
0.0448

Втор ден избори во Македонија: Вчера првите 723 го дадоа својот глас

Објавено во: Македонија 14 Јули, 2020

Денеска е вториот ден од тридневниот процес на предвремените парламентарни избори во Македонија, на кој како избирачи продолжуваат да гласаат болните и изнемоштените лица. 

Во домашни или болнички услови ќе гласаат уште 8.855 болни и изнемоштени лица. Биле пријавени 9.491 лице, но сите не ги исполнувале предвидените критериуми.

Вчера со гласањето на болните, позитивните и изолираните поради Ковид 19, заврши првиот изборен ден. Според последните информации на ДИК, се пријавиле 759, а гласале 723 лица.

Бројката била променлива во текот на денот бидејќи дел од приговорите биле уважени, а општинските комисии имале и дополнителни гласачи пријавени преку апликација. ДИК оцени дека гласањето се одвивало во исклучително тешките услови.

Од комисијата потсетуваат дека резултатите од гласањето ќе се знаат дури утре вечер, кога овие ливчиња ќе бидат изброени заедно со останатите.


Можеби ќе ве интересира

Ќе се пролонгира почетокот на учебната година најмалку до средината на септември

Ќе се пролонгира почетокот на учебната година најмалку до средината на септември

Груби: Лажните вести произведени од албанската опозиција ги поткопуваат преговарачките позиции на ДУИ

Груби: Лажните вести произведени од албанската опозиција ги поткопуваат преговарачките позиции на ДУИ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Уште нема договор за Влада, а Трифун Костовски најави дека ќе тужи

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Уште нема договор за Влада, а Трифун Костовски најави дека ќе тужи

СДСМ демантира дека со ДУИ договориле премиер

СДСМ демантира дека со ДУИ договориле премиер

Долго се држеше, но сега Пехчево има два активни случаи на коронавирус

Долго се држеше, но сега Пехчево има два активни случаи на коронавирус

Има договор за премиер?

Има договор за премиер?

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи

КОВИД СОСТОЈБА: Нови 160 заразени, 3 починати и 368 оздравени пациенти

КОВИД СОСТОЈБА: Нови 160 заразени, 3 починати и 368 оздравени пациенти

Еве кој ќе може да влезе во Грција без тест

Еве кој ќе може да влезе во Грција без тест