13 Август, 2020
0.0386

Вртоглав раст на бројот на заразени: Од вирусот починаа над половина милион луѓе

Објавено во: Свет 04 Јули, 2020

Бројот на досега дијагностицирани случаи со ковид-19 на глобално ниво надмина 11 милиони.

Оваа бројка е повеќе од двојно поголема од онаа на тешки заболувања на грип на годишно ниво, пишува „Ројтерс“ повикувајќи се на податоци од Светската здравствена организација (СЗО).

Опасниот вирус досега одзеде и над половина милион животи, а голем број земји доживуваат нови бранови на инфекција.

Според статистичкиот веб-сајт „Ворлдометар“, до овој момент во светот се регистрирани точно 11. 198. 209 случаи. Од нив 529.212 починале, а оздравеле 6.345.230 лица.

.

Извор: „Ворлдометар“

Можеби ќе ве интересира

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома