31 Мај, 2020
0.0757

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Објавено во: Македонија 04 Април, 2020

На чие барање Словенија испрати помош за Македонија. Ова станува најактуелна дебата на социјалните медиуми моментно. Имено Министерството за одбрана на Словенија соопшти дека помошта е испратена во земјава на барање на Македонија, а вчера лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека тоа било на негово барање.„Република Словенија денес испорача материјална помош во форма на лична заштитна опрема во вредност од 110.000 евра на Република Северна Македонија со авиони на словенечката армија Турболет Л-410.

Во овој дух, Словенија одговори во дух на меѓусебна солидарност на барањето на Северна Македонија, на кое се обрати преку Механизмот за цивилна заштита на Европската унија, со цел да се спречи ширењето на СОВИД-19, стои во објавата.

Вчера беше објавено дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски остварил телефонски разговор со премиерот на Република Словенија Јанес Јанша, во кој разговор Мицкоски побарал помош во заштитни маски и медицински ракавици од земја членка на Европската Унија, Република Словенија…
Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Ако има одлука за самоизолација ќе почитуваме

СДСМ: Ако има одлука за самоизолација ќе почитуваме

Шестмина позитивни од два фудбалски клуба од Тетово: Ренова и Шкендија без тренинзи

Шестмина позитивни од два фудбалски клуба од Тетово: Ренова и Шкендија без тренинзи

Дури 62 новозаболени, уште двајца починаа: Скопје жариште

Дури 62 новозаболени, уште двајца починаа: Скопје жариште

Потпретседателот за СДСМ, жена му и ќерката позитивни на Ковид-19

Потпретседателот за СДСМ, жена му и ќерката позитивни на Ковид-19

Спасовски: Ако се пресмета, изборите треба да се одржат на 5 јули

Спасовски: Ако се пресмета, изборите треба да се одржат на 5 јули

Шефот на кризниот штаб најавува раст на бројот новозаболени денеска

Шефот на кризниот штаб најавува раст на бројот новозаболени денеска

Канада ни донира 250.000 долари

Канада ни донира 250.000 долари

Почина Горан Пандев, најголемиот навивач на „Академија Пандев“

Почина Горан Пандев, најголемиот навивач на „Академија Пандев“

ПОЛА - ПОЛА: Ако сте купиле велосипед годинава аплицирајте за субвенција

ПОЛА - ПОЛА: Ако сте купиле велосипед годинава аплицирајте за субвенција