27 Февруари, 2020
0.0272

Врховниот суд ќе ги преиспитува пресудите на Груевски и јанкулоска во „Тенк“

Објавено во: Македонија 21 Јануари, 2020

„Тенк“ е првиот предмет на поранешно СЈО за кој во Врховен суд ќе се преиспитуваат донесените правосилни пресуди по неколкумесечно одлагање, а неделава двајца врховни судии треба да реферираат за пресудите на поранешниот премиер Никола Груевски и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, дознава БИРН.

Во случајот со набавката на мерцедесот од 600.000 евра на петте судии ќе им биде потребно дополнително време за да ги проучат списите, а потоа може да ги потврдат, преиначат или да ги укинат пресудите.

Судијата Ристо Катавеновски ќе го изнесе предметот во кој адвокатите на осудените бараат од највисокиот суд да ја преиспита двегодишната затворска казна за Груевски, како и четири и пол годишната затворска казна за поранешниот-помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски.Одбраната бара да се преиспита евентуалната застареност, ги оспоруваат и бомбите како доказ, како и начинот на водењето на записниците и изведувањето на доказите.

Судијата Џемали Саити ќе известува за досудената четиригодишна затворска казна за Јанкулоска, за која нејзината одбрана бара да ѝ се провери законитоста на постапката поради сторени баводни повреди на законот и поради начинот на кој била водена кривичната постапка.Можеби ќе ве интересира

Филипче: Сите девет патници тргнале од исто место во Италија

Филипче: Сите девет патници тргнале од исто место во Италија

Филипче: Идентификувани се луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус

Филипче: Идентификувани се луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус

ФОКУС НА ДЕНОТ: Прв случај на коронавирус во Македонија, власта повика на смиреност и почитување на препораките

ФОКУС НА ДЕНОТ: Прв случај на коронавирус во Македонија, власта повика на смиреност и почитување на препораките

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура