30 Септември, 2020
0.0194

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Објавено во: Свет 12 Август, 2020

Нови детали има за експлозијата во Бејрут,  во Либан. 

Десетици вреќи со огномет имало складирани во истиот хангар, во кој имало повеќе од две илјади тони експлозивен амониум нитрат во пристаништето во Бејрут, каде дојде до експлозија на 4 август, објави лондонскиот Гардијан.

Тој огномет би можел да биде одлучувачки фактор кој довел до експлозија, потврдиле поранешните работници на пристаништето и други извори за весникот.

На истото место имало 30-40 најлонски вреќи со огномет.

Властите во Либан бараат спас, а народот е со намера да ја урне целата политичка елита. 

Во експлозијата се повредени и околу 6.000 луѓе, а стотици илјади останаа без своите домови.

Во вторникот во 18.08 часот во градот се слушнаа црковните ѕвона, а џамиите повикаа на молитва за да го одбележат точниот момент кога се случи експлозијата, која беше почуствувана дури и во Кипар.

Можеби ќе ве интересира

Најмалку пет европски земји ги враќаат рестрикциите

Најмалку пет европски земји ги враќаат рестрикциите

Eден човек ќе купи 4.000 станови во Берлин

Eден човек ќе купи 4.000 станови во Берлин

Најмалите се поотпорни на коронавирусот - што е со адолесцентите?

Најмалите се поотпорни на коронавирусот - што е со адолесцентите?

Студија покажа во кој случај маските нема да ни помогнат

Студија покажа во кој случај маските нема да ни помогнат

ПЕТ ДЕНА ПОВЕЌЕ ОДМОР ОД ДРУГИТЕ - еве како германски газда ги мотивира вработените да се откажат од лоша навика

ПЕТ ДЕНА ПОВЕЌЕ ОДМОР ОД ДРУГИТЕ - еве како германски газда ги мотивира вработените да се откажат од лоша навика

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Тензии: Ерменија прогласи воена состојба

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож