24 Септември, 2020
0.1580

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

Објавено во: Балкан 08 Август, 2020

Словенечката полиција, на границата со Хрватска открила голема плантажа со марихуана, за која се проценува дека вреди повеќе од два милиони евра на нелегалниот пазар.

Од хеликоптерот за контрола на границата, словенечката полиција забележала огромна плантажа на речен остров на Мура, недалеку од Беница од словенечка страна и Крижовац од хрватска страна, пишуваат локалните медиуми.

Според Индекс.хр, до плантажата не било лесно да се дојде и полицијата морала да се пробива низ гранки и грмушки.

На крајот се избриени 2.650 садници високи меѓу 80 и 110 сантиметри. Од овие растенија би се добило најмалку 600 килограми марихуана.

Тројца мажи на возраст меѓу 40 и 48 години се уапсени и изведени пред истражен судија во Мурска Собота, кој им одредил притвор. Полицијата ги собрала сите растенија, а за да ги транспортира бил потребен и хеликоптер. 

Можеби ќе ве интересира

Косовците се прашуваат зошто наместо во Приштина, Американците вечераа во Белград?

Косовците се прашуваат зошто наместо во Приштина, Американците вечераа во Белград?

Босна доби нов град

Босна доби нов град

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот