16 Јули, 2020
0.0418

ВРАЊЕ-ПОВТОРНО ЦЕНТАР НА ЕПИДЕМИЈАТА: Болницата пак ги отвори вратите за новозаразени

Објавено во: Балкан 17 Мај, 2020

Неодамна затворената болница во Вреање, која беше здравствен центар за хоспитализација на заразените со Ковид-19, од денеска е повторноставена во функција, бидејќи за неполни два дена се примени дури 52-јца пациенти инфицирани со корона вирусот.

Според директорката на Здравствениот дом, Љиљана Антиќ, станува збор за новозаболени работници кои имале контакти со две приватни компании, односно фабрики, една произведува мебел, а другата е фабрика за чевли. Од вкупниот број примени, шест пациенти имаат тешка здравствена состојба, а останатите имаат полесна клиничка слика.

Иако досега не беше задолжителна мерка, од денеска Кризниот штаб во Врање донесе одлука сите задолжително на носат заштитни маски и ракавици во сите јавни објекти, како што се маркети и кафулиња, кои во Србија работат. 


Можеби ќе ве интересира

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција