04 Август, 2020
0.0409

Вработени двајца имами за Аја Софија

Објавено во: Балкан 13 Јули, 2020

Али Ербас, шеф на турската служба за религиозни работи, во неделата престојуваше во посета на Аја Софија за да даде упатства за нејзино претворање во џамија.

Зборувајќи пред новинарите, Ербас пред новинарите им рече дека во поранешната византиска црква на Константинопол се очекува да бидат назначени два имама кои ќе ги спроведуваат муслиманските молитви.

Ербас ја посети поранешната Света Софија во придружба на министерот за туризам и култура во земјата, Мехмет Нури Ерсој, и истакна дека се испитуваат средствата што треба да се користат за покривање на фреските, мозаиците и муралите.

Во вторник, претседателот Реџеп Таип Ердоган се очекува да претстави алтернативи што би можеле да бидат прифатени од УНЕСКО, како што е покривање со оптички системи или завеси што ќе бидат употребувани за време на молитвата.

Извештаите исто така сугерираат дека ќе се инсталира тепих од 14.000 квадратни метри. што го нарачало и го платило турското претседателство.

Ердоган во говорот во петокот вечер изјави дека првата молитва во Аја Софија ќе се одржи на 24 јули.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

Авион се урна врз зграда во грчко село

Авион се урна врз зграда во грчко село

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Тунижанка се породи на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград

Тунижанка се породи на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград

АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ И ИНТЕРПОЛ: Македонско вино се продавало во шишиња со хрватски етикети

АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ И ИНТЕРПОЛ: Македонско вино се продавало во шишиња со хрватски етикети

Дали Косово тајно се вооружува?

Дали Косово тајно се вооружува?