26 Август, 2019
0.0172

Возачи од денес ќе точите горива по повисоки цени

Објавено во: Економија 16 Јули, 2019

Цената на бензините да бидат повисоки за 1,5 денари, а цената на Дизелот и Екстра лесното гориво да поскапат за еден денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Од ноќеска по полоќ возачите полнат горива по нови цени и тоа,безнинот ЕУРОСУПЕР БС – 95 го точат по 70,50 денари за еден литар, додека ЕУРОСУПЕР БС- 98 го полнат по цена од 72,50 денари за литар.

И дизелот е со нова повисока цена, тој се продава по цена од 62 денари, а Екстра лесното масло за домаќинство за 51,50 денари за еден литар.

И цената на мазутот од ноќеска по полноќ со нова цена, се продава за 36,081 денар.

Инаку, минатата недела бензините поскапеа за половина денар, а дизелот се намали за половина денар.


Можеби ќе ве интересира

Може ли Нина Групер да стане нашата Евита Перон?

Може ли Нина Групер да стане нашата Евита Перон?

Во што вложува „Македонијатурист“ кога бизнисот од хотели паѓа?

Во што вложува „Македонијатурист“ кога бизнисот од хотели паѓа?

Од денеска започнува со работа најскапата наплатна рампа за патарина во Македонија

Од денеска започнува со работа најскапата наплатна рампа за патарина во Македонија

Министерот за транспорт и врски ги повика градоначалниците да се подготват за секундарна гасификација

Министерот за транспорт и врски ги повика градоначалниците да се подготват за секундарна гасификација

Граѓаните скенираат фискални, но како ќе знаат колку пари треба да добијат назад?

Граѓаните скенираат фискални, но како ќе знаат колку пари треба да добијат назад?

Кој ќе седне во министерската фотелја за странски инвестиции?

Кој ќе седне во министерската фотелја за странски инвестиции?

ЕУ подготвува економски напад на САД: Ќе настрадаат гиганти како Фејсбук и Гугл

ЕУ подготвува економски напад на САД: Ќе настрадаат гиганти како Фејсбук и Гугл

За колку ќе пораснат пензиите

За колку ќе пораснат пензиите

ПРЕДЛОЖЕНА ЗА НАСЛЕДНИЧКА НА ТЕВДОВСКИ: Нина Ангелковска ќе управува со парите на граѓаните

ПРЕДЛОЖЕНА ЗА НАСЛЕДНИЧКА НА ТЕВДОВСКИ: Нина Ангелковска ќе управува со парите на граѓаните