07 Јули, 2020
0.0421

Вонредна владина седница па Совет за безбедност: Ќе продолжи ли вонредната состојба

Објавено во: Македонија 30 Мај, 2020

Денеска во претпладневните часови треба да се одржи вонредна владина седница на која треба да биде одлучено дали Владата ќе предложи продолжување на вонредната состојба. Потоа ќе заседава и Советот за национална безбедност за кој од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски поврдија дека ќе се одржи денеска. На Советот ќе биде потврден или одбиен предлогот на Владата. 

Од одлуката за вонредната состојба што ќе биде донесена денеска зависи и одржувањето на изборите. Иако се сметаше дека по олабавувањето на мерките вонредната состојба ќе бид еукината, сепак вчерашниот ден во кој имаше 52 нови случаи на Ковид-19 даде нов сигнал. 

Вицепремиерката и потпретседателка на СДСМ, Мила Царовска, во интервју за „360 Степени“ рече дека нејзин личен став е дека со оглед на тоа што вонредната состојба значи поголема оперативност и можност за дејствување, таа теба да се продолжи.

Во однос на што ова значи за изборите, односно дека нема да можат да се одржат на 21 јуни, Царовска вели дека последните податоци од тестирањата укажуваат дека е потребно уште едно разгледување на можноста за вонредната состојба да биде продолжена на уште одреден период.

Можеби ќе ве интересира

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет

Д-р. Стојанов: Вакцината пртив стрептокока пневмонија не ја спречува заразата со Ковид-19, но создава посилен имунитет

СЛОБОДНО ПЛИВАЈТЕ ВО ЕЗЕРО, КОВИД НЕ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОДА - но на плажа да не се доближувате до непознати

СЛОБОДНО ПЛИВАЈТЕ ВО ЕЗЕРО, КОВИД НЕ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОДА - но на плажа да не се доближувате до непознати

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Богојески: Да изгласаме за 10ка, со тоа ќе внесеме во Парламент граѓански пратеници кои ќе ги менуваат работите од корен

Мицкоски: Обвинителот да провери дали Заев е Бошко Буха

Мицкоски: Обвинителот да провери дали Заев е Бошко Буха

ШИЛЕГОВ НЕГАТИВЕН: И официјално, невидливиот противник е победен

ШИЛЕГОВ НЕГАТИВЕН: И официјално, невидливиот противник е победен

Заев: Не е невозможно да добиеме парламентарно мнозинство од 61 пратеник

Заев: Не е невозможно да добиеме парламентарно мнозинство од 61 пратеник

Цаца Билјановска се врати на работа на Кожната клиника

Цаца Билјановска се врати на работа на Кожната клиника

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес повеќе оздравени од заразени, наесен можно е да се користат и студентските домови

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес повеќе оздравени од заразени, наесен можно е да се користат и студентските домови

Заев вели дека коалицирале со БЕСА поради програмата

Заев вели дека коалицирале со БЕСА поради програмата