06 Јули, 2020
0.0671

ВОЈСКАТА НА СРБИЈА ВЛЕГУВА ВО ШИД: Вучиќ нареди да се заштити населението од мигрантите

Објавено во: Балкан 16 Мај, 2020

Претседателот на Србија и врховен командант на вооружените сили издаде наредба за употреба на армијата во безбедноста на граѓаните на Шид од навала на мигрантите, пренесуваат српските медиуми, повикувајќи се на пишувањата на Тањуг. Се очекува војската да пристигне во Шид, која утринава е ангажирана да го заштити населението во градот, како и нивните имоти од навала на мигрантите, за која дознава Тањуг. На барателите на азил и мигрантите кои се сместени во центрите за азил и прифатните центри во Србија од 14. мај повторно им е дозволено движење.

Претходно, на сила беше наредбата со која привремено беше ограничено движењето на мигрантите и на оние кои бараат азил, за да се спречи ширењето на корона вирусот. 


Можеби ќе ве интересира

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

ПЛЕНКОВИЌ СЕ ОБРАТИ НА ПОЛНОЌ: ХДЗ победи на изборите во Хрватска

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

Петмина починати биле ставани на ист респиратор: Истрага на Инфективна клиника во Косово

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Во Србија се затвораат сите џамии

Во Србија се затвораат сите џамии

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија