16 Јануари, 2021
0.0248

(ВО ЖИВО) Илјадници Аргентинци на последен поздрав со Марадона

Објавено во: Свет 26 Ноември, 2020

Илјадници луѓе постојано пристигнуваат за да се простат бо Буенос Ајрес со еден од најлегендарните фудбалери на сите времиња Диего Армандо Марадона.

„Фудбалскиот бог“, како што беше нарекуван аргентинскиот ас, почина од срцева слабост, што предизвика проблеми со дишењето.

Една недела по прославата на јубилејниот 60-ти роденден на Марадона, тој беше успешно опериран поради акутен едем на мозокот на голема надморска височина.

Од средината на 90-тите години на минатиот век, постојано објавуваше фотографии на кои тој користи наркотици во ноќни клубови и ресторани.

За Марадона се снимени многу документарни филмови, а аргентинската влада одлучи во 2009 година да му го плати даночен долг од 37 милиони евра за што беше гонет во Италија.


Можеби ќе ве интересира

НОВИ НАУЧНИ СОЗНАНИЈА: Сите кои сакаат да се вакцинираат против Ковид-19 прво треба да направат две работи

НОВИ НАУЧНИ СОЗНАНИЈА: Сите кои сакаат да се вакцинираат против Ковид-19 прво треба да направат две работи

КОЈ Е НАСЛЕДНИКОТ НА МЕРКЕЛ: Го нарекуваат „Турски Армин“, еве зошто

КОЈ Е НАСЛЕДНИКОТ НА МЕРКЕЛ: Го нарекуваат „Турски Армин“, еве зошто

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

РАНО Е ЗА КОВИД ПАСОШ, УШТЕ НЕМА ИНФОРМАЦИИ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНАТА: СЗО повикува вакцинацијата да не биде услов за патување

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени