03 Јули, 2020
0.0291

Во земјава 12 отсто граѓани немаат ниту за храна

Објавено во: Економија 19 Ноември, 2019

Само еден отсто од граѓаните можат да купат стан, а 12 отсто немаат ниту за храна.

57 отсто имаат доволно за храна и облека, а 44 отсто немаат средства за штедење.

Ова го покажаа резултатите од истражувањето за финансиска писменост кое го направи Истражувачкиот институт – Тим институт, а денеска беа претставени од Асоцијацијата на финансиски друштва, која е барател на истражувањето.

Филип Димитровски, претседател на Асоцијацијата, вели дека иако голем дел од населението немаат средства, истражувањето покажува дека мал дел од нив ги користат расположливите финансиски услуги, но во исто време и не располагаат со информации за можностите што им се нудат.

Можеби ќе ве интересира

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Нова услуга од Халкбанк: Бесконтактно плаќање со Mastercard преку новата апликација HalkPay

Нова услуга од Халкбанк: Бесконтактно плаќање со Mastercard преку новата апликација HalkPay

Германија и покрај епидемијата ја зголемува минималната плата

Германија и покрај епидемијата ја зголемува минималната плата

Чифлиганец се мачи да го изгради најскапоплатениот дом за стари лица на Балканот?

Чифлиганец се мачи да го изгради најскапоплатениот дом за стари лица на Балканот?

КОГА НА КАФЕ СО ПРИЈАТЕЛИТЕ - Комисијата уште долго нема намера да попушти за протоколот

КОГА НА КАФЕ СО ПРИЈАТЕЛИТЕ - Комисијата уште долго нема намера да попушти за протоколот

СЕГА Е ПОБОГАТ ОД БИЛО КОГА: Koлку пари поседува најбогатиот човек на светот?

СЕГА Е ПОБОГАТ ОД БИЛО КОГА: Koлку пари поседува најбогатиот човек на светот?

Поради „тесните грла“ во бразилските пристаништа се вивна цената на шеќерот

Поради „тесните грла“ во бразилските пристаништа се вивна цената на шеќерот

Владо Камбовски стана член на Надзорен одбор на ТТК

Владо Камбовски стана член на Надзорен одбор на ТТК