22 Септември, 2021
0.0205

ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ТРЕТА ДОЗА ОД 6 СЕПТЕМВРИ: Се прават списоци на приоритетните групи

Објавено во: Свет 02 Август, 2021

Британската влада ќе започне да нуди трета доза од вакцината против корона вирусот, а ваквата активност ќе почне од почетокот на септември. За таа цел се обезбедени 32 милиони дози.

Владата планира да дистрибуира близу 2,5 милиони дози неделно, а во таа акција, околу 2.000 аптеки ќе помогнат да се исполни целта, објави британски „Телеграф“.

Стравувајќи дека ефективноста на вакцините може да почне да опаѓа, министрите планираат да ја исполнат целта со помош на аптеките, кои ќе бидат главни во распределбата на дозите, додека здравствените работници ќе се фокусираат на пациентите што чекаат други видови третман.

На сите жители постари од 50 години, како и лица со ослабен имунитет, ќе им биде понудена трета доза.

Кампањата треба да започне на 6 септември, така што се би можело да заврши до почетокот на декември, доколку се оди според планот, наведува „Телеграф“.

Владата се надева дека кампањата за бустер дозата ќе заврши најмалку две недели пред Божик, односно пред 25. декември.

ФОТО. GOV.UK

Можеби ќе ве интересира

АЛПСКИ РАЈ ВО КОЈ НЕ СЕ ПРИМААТ АВТОМОБИЛИ: Во швајцарско село кое има 300 сончеви денови и камион за ѓубре доаѓа „летајќи“ (ВИДЕО)

АЛПСКИ РАЈ ВО КОЈ НЕ СЕ ПРИМААТ АВТОМОБИЛИ: Во швајцарско село кое има 300 сончеви денови и камион за ѓубре доаѓа „летајќи“ (ВИДЕО)

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,8 КАЈ МЕЛБУРН: Погледнете како се тресеа зградите (ВИДЕО)

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,8 КАЈ МЕЛБУРН: Погледнете како се тресеа зградите (ВИДЕО)

Муштерија го убил касиерот затоа што два пати го опоменал да стави маска

Муштерија го убил касиерот затоа што два пати го опоменал да стави маска

(ВИДЕО+ФОТО) Лавата „голта“ се пред себе на Канарските острови

(ВИДЕО+ФОТО) Лавата „голта“ се пред себе на Канарските острови

ИСТОРИЧАРОТ ФЕРГУСОН: Пандемијата на Ковид-19 нема да заврши можеби ни до крајот на 2022

ИСТОРИЧАРОТ ФЕРГУСОН: Пандемијата на Ковид-19 нема да заврши можеби ни до крајот на 2022

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

Единствена Русија официјално победи на изборите

Единствена Русија официјално победи на изборите

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро