21 Април, 2021
0.0206

Во Србија вирусот збувнува: Кон сака да затвори се дури пет дена

Објавено во: Балкан 24 Февруари, 2021

До викендот нема да има нови мерки но потоа, по состанокот во петокот е се поизвесно дека во Србија ќе се воведуваат рестрикции. Во соседната земја која има напредна вакцинација сепак во последниот период се зголеми бројот на новозаболени.

„Ситуацијата се влошува, потребно е да се зајакне контролата што е можно повеќе. Исто така, ќе се зајакне надзорот на болеста во училиштата. Засега, тоа не значи дека училиштата претставуваат голем ризик “, рече докторот Предраг Кон по сестанокот.

Тој изјави дека нешто мора да се стори за време на викендот, а остатокот останува да се прецизира во петок.

„Се зборуваше и за скратување на работното време во кафулињата, но мислам дека е далеку поважно да се спроведе строга контрола“, рече епидемиологот.

Тој ги спомена зимувањето и ски-центрите како особено важни места.

Кон е загрижен за епидемиолошката состојба и предупреди дека може да се влоши во следните 10 дена.

„Медицинскиот дел од Кризниот штаб и јас би сакал сè да биде затворено 5 дена, но тоа не е можно“, рече Кон.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЗАБАВА ВО БиХ: Човек пукал со митралез

(ВИДЕО) ЗАБАВА ВО БиХ: Човек пукал со митралез

Нема да нè примат во ЕУ, тврди Вучиќ

Нема да нè примат во ЕУ, тврди Вучиќ

Хрватите во просек заработуваат по 930 евра

Хрватите во просек заработуваат по 930 евра

ВАКЦИНАЦИЈАТА И МЕРКИТЕ ДАДОА РЕЗУЛТАТ - во Србија овој вторник 600 заразени помалку од претходниот

ВАКЦИНАЦИЈАТА И МЕРКИТЕ ДАДОА РЕЗУЛТАТ - во Србија овој вторник 600 заразени помалку од претходниот

СТРОГИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен ќе плати 300 евра и ќе биде протеран

СТРОГИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Кој ќе ја напушти плажата на која е пријавен ќе плати 300 евра и ќе биде протеран

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ХРВАТСКА! Граѓаните еден врз друг пред саемот во Загреб за да дојдат на ред

ХАОС СО ВАКЦИНИТЕ ВО ХРВАТСКА! Граѓаните еден врз друг пред саемот во Загреб за да дојдат на ред

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

Даниел Митов од ГЕРБ е кандидат за премиер на Бугарија - Радев денеска ќе му го врачи мандатот

Даниел Митов од ГЕРБ е кандидат за премиер на Бугарија - Радев денеска ќе му го врачи мандатот

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер

(ВИДЕО) ОПЕРИРАН Е ИТНО БОЈКО БОРИСОВ - од болница кажа кој е неговиот предлог за премиер