15 Јуни, 2021
0.0187

Во Србија свадби кога ќе се ревакцинираат три милиони

Објавено во: Балкан 10 Мај, 2021

Државниот секретар во Министерството за здравство на Србија, Мирсад Ѓерлек, денес изјави дека заштитните маски ќе мора да се носат најмалку уште три до шест месеци, пред се затоа што некои луѓе не можат да ја примат вакцината поради здравствени причини.

Тој посочи дека ако се постигне целта три милиони повторно да бидат вакцинирани до крајот на јуни, од јули земјата може да се надева на нормализирање на животот, вклучително и одржувањето на свадби.

„Многу е важно да сме дисциплинирани сега и да не одиме со премногу брзо олеснување на мерките, бидејќи некои земји кои имаа многу ревакцинирани и брзо ги опуштија мерките, имаа проблеми понатаму“, рече Ѓерлек.

Тој додаде дека мора да се користат сите методи на вакцинација, вклучително примање на вакцината во автобуси во селата и во зафрлените средини.

Тој оцени дека имунизацијата оди добро и дека вакцинацијата е најдобриот начин да се избегне плаќање на скапи ПСР тестови во текот на летото за да се влезе во некои земји кога се оди на одмор.

Според него, тоа важи и за младите, на кои им препорачува да се вакцинираат за да можат да одат на море.


Можеби ќе ве интересира

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Косовците бараат нешто што Вучиќ не може да прифати, тој итно ќе разговара со Србите на Косово

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

Зошто Џо Бајден го сака Балканот?

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

За сите кои чекаат бугарско државјанство, тамошните власти имаат важна вест

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КРАЈ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД-19 ВО СЛОВЕНИЈА: Земјата се движи кон „зелена фаза“

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

КОИ ЗЕМЈИ ВО ЕУ СЕ НАЈЛОШИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА - поранешните комунистички, а меѓу нив и Хрватска

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Со ковид автобуси тимовите за вакцинација ќе одат во хрватските мали градови

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Во мал град во Хрватска се продаваат куќи за помалку од еден долар

Крај на епидемијата во Словенија

Крај на епидемијата во Словенија